بهترین دوره آموزشی CCNA R S صفر تا صد + 9 درس رایگان و مدرک

شما در حال مشاهده نسخه دموی ویدیو هستید، برای دسترسی کامل همین الان خرید کنید

گارانتی بازگشت وجه
36 ساعت آموزش
امکان دانلود

دوره آموزش CCNA سیسکو جامع ( CCNA Routing and Switching ) مهندس قنبری یکی از کاملترین دوره های آموزشی سیسکو ( CCNA ) می باشد که با ده ها کارگاه عملی و توضیحات جامع به زبانی ساده و روان تدریس شده است.مدرک CCNA روتینگ و سویچینگ سیسکو اولین گواهینامه دوره های آموزشی سیسکو به حساب می آید که شما را با تجهیزات زیرساختی سیسکو مثل روترها و سویچ ها و نحوه کار با آنها به خوبی آشنا می کند. شما با گذران این دوره CCNA Routing and Switching سیسکو دیگر نیازی به هیچ منبع آموزشی سیسکو نخواهید داشت.

سرفصل ها

پیشنیاز دوره آموزشی CCNA سیسکو ، دوره آموزش نتورک پلاس است

دوره آموزشی CCNA سیسکو چیست؟

دوره CCNA اولین دوره آموزشی سیسکو است که شما برای ورود به دنیای زیرساخت سیسکو باید پشت سر بگذارید. در واقع دوره CCNA هسته اصلی یادگیری سیسکو است. دوره CCNA گرایش های مختلفی دارد که هر کدام یک نوع تخصص در حوزه تجهیزات سیسکو به حساب می آیند اما مهمترین و اصلی ترین دوره آموزشی سیسکو CCNA ای که هر سیسکوکار باید در ابتدای راه یاد بگیرد ، قطعا دوره آموزشی CCNA RS است که مخفف Cisco Certified Network Associate: Routing and Switching می باشد.

دوره آموزشی CCNA RS

چند نوع دوره آموزشی CCNA وجود دارد؟

دوره آموزشی CCNA سیسکو دارای 9 گرایش مختلف تخصصی است که به شرح زیر می باشند :

 • دوره آموزشی CCNA Routing and Switching با محوریت روتینگ و سویچینگ در روتر و سویچ
 • دوره آموزشی CCNA Security با محوریت امنیت در تجهیزات سیسکو و زیرساخت
 • دوره آموزشی CCNA Collaboration با محوریت تلفن های VoIP و تجهیزات ویپ
 • دوره آموزشی CCNA Data Center با محوریت تجهیزات مراکز داده سیسکو
 • دوره آموزشی CCNA Industrial با محوریت تجهیزات صنعتی سیسکو
 • دوره آموزشی CCNA Cloud با محوریت محاسبات ابری ( پردازش ابری )
 • دوره آموزشی CCNA Cyber OPS با محوریت امنیت سایبری
 • دوره آموزشی CCNA Wireless با محوریت تجهیزات بیسیم سیسکو
 • دوره آموزشی CCNA Service Provider با محوریت متخصصین ISP و ICP

مهمترین و اصلی ترین گرایش آموزش سیسکو Routing and Switching است که در این دوره آموزشی CCNA RS با آن آشنا می شوید.

دوره آموزشی CCNA سیسکو

چرا یادگیری دوره های سیسکو پیشنهاد می شود و چه مزایایی دارد؟

 • گستردگی محصولات و سرویس ها : هر نیازی در حوزه زیرساخت داشته باشید سیسکو براش راه حلی دارد و هیچ برند دیگه ای را با این تنوع محصولات نمیبیند و در برخی موارد فقط محصولات این شرکت هست که می توانند نیاز شما را برآورده کنند به طور مثال نمونه سوئیچ های nexus سیسکو را در هیچ برندی نمی توانید پیدا کنید یا برای راه اندازی مواردی مثل خطوط PTMP یا خطوط E1 (دیتا) شما باید روتر سیسکو خریداری کنید و روتر دیگری با این قابلیت ها مانند پورت سریال یا E1 پیدا نخواهید کرد.
 • میزان استفاده از تجهیزات این شرکت : سهم قابل توجهی از بازار در اختیار این شرکت قرار دارد و در حال حاضر در هر شبکه ای تجهیزات این شرکت استفاده می شود و باعث میشود نیاز به نیروهای متخصص این تجهیزات بیشتر و بیشتر شود.
 • بدست آوردن دانش عمیق در این حوزه : مزیت دیگر فراگیری دوره های سیسکو این است که دوره های این شرکت صرفا نحوه کار با تجهیزات خود را به شما یاد نمیدهد و در واقعا دانش واقعی شبکه را فرا میگیرید و شما را کاملا با پروتکل ها و تکنولوژی ها آشنا می کند بعد به شما آموزش می دهد که چگونه این پروتکل ها یا تکنولوژی ها را در محصولات اینشرکت استفاده کنید. به همین خاطر است که سیسکو کارها خیلی راحت می توانند با تجهیزات سایر شرکت ها نیزکار کنند.
 • گستردگی و در دسترس بودن منابع : در هر زمینه که شما مشکلی بخورد کنید یا نیاز به یادگیری داشته باشید کافیست یک سرچ کوچیک کنید تا برای شما کلی مطلب متنوع در رابطه با آن موضوع بیاورد. این را همیشه مدنظر داشته باشید که یادگیری یک دوره همیشه کافی نیست و در حین کار ممکن است شما با مشکلات مختلفی برخورد کنید و نیاز پیدا کنید در رابطه با آن مشکل مطالعه و جستجو کنید. برای تجهیزات سیسکو به راحتی ، کلی مطالب پیدا می کنید و خیلی راحت می تونید مشکلتان را برطرف کنید چیزی که در خیلی از برندها وجود ندارد و منابع خیلی کم یا اصلا وجود ندارد.
 • ارزشمند بودن و معتبر بودن مدارک شرکت سیسکو : همیشه مدارک شرکت سیسکو جایگاه خودشان را داشته و دارند. بخصوص مدرک CCIE این شرکت که یکی از معتبرترین مدارک حوزه شبکه هست. البته همیشه این را مد نظر داشته باشید که مهم ترین چیز دانش شماست و شما با داشتن دانش مناسب و بدون مدرک می تونید کار مناسب پیدا کنید.
 • کیفیت و قابل اعتماد بودن تجهیزات و سرویس های سیسکو : بدون شک همه شبکه کارها کیفیت تجهیزات سیسکو را قبول دارند و شما زمانی که این تجهیزات را در شبکه خود استفاده می کنید به معنای واقعی خیال تون از عملکرد این تجهیزات راحت است و در بدترین شرایط می توانند کار کنند. نکته دیگر اینکه اعداد و ارقامی که در رابطه با توان تجهیزات این شرکت اعلام میشود برخلاف خیلی از برندها کاملا واقعی هست.
 • اهمیت یادگیری زیرساخت شبکه : اخرین مورد از نظر من هر کسی که می خواهد در هر حوزه ای از شبکه فعالیت کند باید با زیرساخت شبکه و پروتکل ها و تکنولوژی های مورد استفاده در آن آشنا شود تا دید مناسبی نسبت به زیرساخت پیدا کند و این دانش میتواند در حوزه کاری خودش خیلی به او کمک کند. پس حداقل تا سطح CCNA سیسکو را حتما مطالعه داشته باشید.

دوره آموزشی سیسکو CCNA

اهمیت یادگیری دوره آموزشی CCNA سیسکو چیست؟

دوره CCNA روتینگ و سویچینگ سیسکو مهمترین دوره آموزشی سیسکو است. در واقع تا نتوانید به خوبی CCNA RS را درک کنید ورود به گرایش های مختلف دیگر آن و سطوح بالاتر سیسکو امکانپذیر نیست . این دوره پیش زمینه دوره های پیشرفته تری مثل CCNP Routing and Switching و CCIE Routing and Switching است و طبیعتا خیلی مهم است که شما پایه و اساس یادگیری سیسکو را درست بچینید .

دوره آموزشی CCNA

بازار کاری سیسکو در سطح CCNA در ایران چقدر است؟

تجهیزات سیسکو جایگاه واقعا ثابتی بین روترها و سویچ ها و حتی تجهیزات دیگر زیرساختی در کشورمان ایران را دارند. در واقع اگر سازمان متوسط و رو به بزرگی در ایران بخواهد واقعا اساسی مباحث شبکه را پیاده سازی کند بدون شک باید از تجهیزات سیسکو به عنوان تجهیزات اصلی زیرساختی استفاده کند. همین مورد باعث شده است که دوره های آموزشی سیسکو نیز به مراتب مخاطب بیشتری به نسبت دوره های آموزشی زیرساختی دیگر داشته باشند و بسیار در بازار کار نیاز به آموزش سیسکو دیده می شود.

اما نکته اینجاست که در بیشتر اوقات داشتن دانش CCNA RS برای ورود به دنیای سیسکو در ایران کافی است و به ندرت دانش CCNP RS و بالاتر از آن نیاز می شود. بصورت خلاصه بازار کاری سیسکو در ایران با دوره آموزشی CCNA بسیار مناسب است. یکی از نکاتی که در مورد این شرکت وجود داره اینکه توی کشورمون اکثرا این شرکت رو تولید کننده سوئیچ و روتر میدونن در صورتی که این تنها بخشی از فعالیت شرکت سیسکو محسوب میشه و این شرکت محصولات و سرویس های بسیار متنوعی داره. توی تصویر زیر نشون میده که در بخش های مختلف بازار شرکت سیسکو چه جایگاهی داره:

 • Switch : رتبه اول بازار رو داره و 66 درصد فروش سوئیچ ها مال شرکت سیسکو هست و تنها 34 درصد به باقی شرکت ها اختصاص داره و برای همین هست که توی هر سازمانی میریم تجهیزات این شرکت رو میبینیم.
 •  Router : رتبه اول با 51 درصد فروش
 •  Wireless LAN : رتبه اول با 50 درصد فروش
 • TelePresence : رتبه اول با 44 درصد فروش
 • Web Conferencing : رتبه اول با 41 درصد فروش
 • Voice : رتبه اول با 35 درصد فروش
 • Security : رتبه اول با 32 درصد فروش
 • Storage Area Networks : رتبه دوم با 41 درصد فروش
 • Blade Servers : رتبه دوم با 26 درصد فروش

پس دوستان همینطور که می بینید حوزه فعالیت شرکت سیسکو بسیار گسترده و تنوع محصولات و سرویس های این شرکت بسیار زیاده.

وجه تمایز این دوره آموزشی CCNA RS در چیست؟

 • شما با یادگیری این دوره آموزشی CCNA نیازی به استفاده از هیچ منبع آموزشی دیگری ندارید
 • این دوره نتیجه ماه ها تلاش برای تهیه و تدوین بوده است و جامع و کامل است
 • این دوره CCNA شما را واقعا برای ورود به بازار کار دنیای واقعی آماده می کند
 • شما زیرساخت های شبکه های مبتی بر سیسکو را بصورت جامع آموزش می بینید
 • این دوره نتیجه سالها تجربه مدرس در دنیای واقعی و سازمان های سطح کلان است

سوالات متداول در خصوص دوره آموزش CCNA روتینگ و سویچینگ

وضعیت بازار کار برای دوره سیسکو به چه صورت است؟

شرکت سیسکو به عنوان بزرگترین شرکت فعال در حوزه شبکه سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار دارد و در حال حاضر در هر شبکه ای تجهیزات این شرکت استفاده می شود و باعث میشود نیاز به نیروهای متخصص این تجهیزات روز به روز بیشتر و بیشتر شود. 

شرکت سیسکو در چه حوزه های فعالیت دارد و سهم شرکت سیسکو از بازارچقدر است؟

محصولات شرکت سیسکو بسیار متنوع می باشد و از معروف ترین محصولات این شرکت می توان روتر ، سوئیچ ، فایروال ، تجهیزات VoIP ، اکسس پوینت و ... نام برد. همچنین این شرکت محصولات نرم افزاری بسیاری مانند Prime , ISE , CUCM و ... را تولید کرده است که هر کدام در حوزه خود بهترین محسوب می شوند.

آیا برای یادگیری این دوره نیاز به سخت افزار مانند سوئیچ و روتر داریم؟

خیر ، مباحث عملی این دوره توسط نرم افزار های شبیه ساز انجام می شود و به یک کامپیوتر معمولی شما می تونید مباحث عملی را کار کنید. نرم افزار Packet Tracer که محصول خودش شرکت سیسکو می باشد و نرم افزار GNS3 برای پیاده سازی سناریوهای عملی این دوره استفاده شده است.

اهمیت یادگیری دوره های سیسکو چقدر است؟

کسانی که می خواهد در حوزه زیرساخت فعالیت کنند بهترین گزینه برای آنها دوره های سیسکو می باشد از دلایلی که می توان برای آن عنوان کرد یکی سهم بسیار بالایی از تجهیزات مورد در استفاده در زیرساخت شبکه متعلق به شرکت سیسکو است و دلیل دیگر یادگیری دانش واقعی زیرساخت است به همین خاطر شما میتوانید کارکردن با تجهیزات سایر برندها را سریع یادبگیرید.حتی کسانی که در حوزه زیرساخت شبکه کار نمی کند به شکلی با زیرساخت شبکه در ارتباط هستند و از آن استفاده می کنند. شناخت نحوه عملکرد و مباحث حوزه زیرساخت باعث می شود که در حوزه کاری خود نیز موفق تر باشند و درک بهتری نسبت به عملکرد شبکه داشته باشند.

برای یادگیری سیسکو از چه دوره ای باید شروع کنیم؟

به طور کلی مدارک سیسکو در سه سطح CCNA بعد CCNP و بعد CCIE ارائه می شود و براساس اخرین تغییرات سیسکو در سطح CCNP و CCIE گرایش های مختلف وجود دارد. بر همین اساس دوره CCNA به عنوان اولین دوره برای یادگیری سیسکو می باشد. به این نکته هم توجه کنید که دوره آموزش CCNA نسخه جدید تفاوت چندانی با دوره CCNA RS ندارد.

روش برگزاری دوره آموزشی CCNA به چه شکل است؟

این دوره براساس سرفصل های رسمی شرکت سیسکو به صورت تئوری و عملی برگزار شده است به این صورت که در ابتدای هر مباحث مطالب تئوری آن گفته می شود تا با نحوه عملکرد ، کاربردها و نکات آن آشنا شوید و بعد به پیاده سازی عملی آن با استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز و تجهیزات واقعی پرداخته می شود.