محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

ماندریوا چیست؟ معرفی لینوکس توزیع Mandriva به زبان بسیار ساده

سیستم عامل لینوکس توزیع Mandriva به عنوان یک سیستم عامل مستقل که بر اساس کرنل اصلی لینوکس پایه ریزی شده است معروف است این در حالی است که در واقع Mandriva یک شاخته از لینوکس توزیع Red Hat است. قبلا در خصوص Red Hat بصورت کامل در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران صحبت کرده ایم بنابراین زیاد به این موضوع نمی پردازیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Mandriva یک لینوکس فرانسوی است و در کشور فرانسه طراحی و توسعه پیدا کرده است . معماری این سیستم عامل از ساختارهای i586 ، x86 و x64 پشتیبانی می کند. Mandriva از دسکتاپ های AfterStep ، Blackbox ، Fluxbox ، GNOME ، KDE ، IceWM ، LXDE ، Openbox، WMaker و Xfce پشتیبانی می کند. این توزیع از لینوکس را هم به عنوان دسکتاپ ، هم به عنون سرور و هم به عنوان سرور دسکتاپ مورد استفاده قرار می دهند.

تصویر اول معرفی لینوکس توزیع Mandriva

لینوکس توزیع Mandriva در سال 1998 با نام لینوکس Mandrake معرفی شد و هدف اصلی از معرفی این سیستم عامل ساده سازی استفاده از سیستم عامل لینوکس برای همگان اعلام شد. در آن زمان سیستم عامل لینوکس به عنوان یک سیستم عامل شناخته شده و قدرتمند و قابل اعتماد و صد البته با ثبات برای استفاده افرادی که دارای دانش فنی زیاد و همچنین قابلیت استفاده از خط فرمان یا همان CLI را به خوبی داشتند مطرح بود و برای کاربران عادی طبیعتا استفاده از خط فرمان یا همان CLI اصلا کار آسانی نبود.

Mandrake متوجه این موضوع شد و بهترین رابط گرافیکی دسکتاپ ممکن در آن زمان برای لینوکس Mandrake را ایجاد کرد و باعث شد استفاده از لینوکس برای همگان به یکباره ساده و سهل شود. در فوریه 2005 شرکت MandrakeSoft که تولید کننده Mandrake بود با یک شرکت برزیلی به نام Conectiva یکپارچه شد و نام محصول خود را از Mandrake به Mandriva تغییر دادند ، دفتر اصلی این شرکت در شهر پاریس کشور فرانسه مستقر شد. به قول بچه های کرج که پرچمشون بالاست ( شوخی می کنم پرچم همه بچه های همه ایران بالاست ) پرچم اصلی شرکت MandrakeSoft هم محصول Mandriva بود که توانسته بود قدرت لینوکس را هم برای کاربران عادی و هم برای افراد حرفه ای به گونه ای نمایش دهد که همه بتوانند از این سیستم عامل به سادگی استفاده کنند.

معرفی لینوکس توزیع Mandriva

لینوکس توزیع Mandriva از Package Manager معروف RPM که مشخص است از کدام سیستم عامل گرفته شده است ( اصلا مشخص نیست از Red Hat هست ) استفاده می کند. چرخه حیات یا در لفظ فنی Lifetime لینوکس Mandriva به این شکل است که محصولات اصلی مانند خود سیستم عامل و نرم افزارهای سیستمی هر 18 ماه یکبار بروز رسانی می شوند در همین حین محصولات دسکتاپ این لینوکس از قبیل Windows Manager ها ، محیط های دسکتاپ و مرورگرهای اینترنتی و ... آن هر 12 ماه یکبار بروز رسانی می شوند.

محصولات نسخه سروری سیستم عامل Mandriva Linux تا 5 سال بروز رسانی کامل می شوند. آخرین نسخه ای که از لینوکس Mandriva منتشر شد در سال 2011 و در ماه آگوست بود ، اکثر برنامه نویسان و طراحان سیستم عامل لینوکس Mandriva که از این پروژه کنار رفته اند امروز بر روی پروژه لینوکس دیگری به نام Mageia فعالیت می کنند.

اولین نسخه سیستم عامل Mandriva بر پایه و اساس سیستم عامل Red Hat Linux نسخه 5.1 بنا گذاشته شد و این پروژه با دسکتاپ KDE برای اولین بار در جولای سال 1998 معرفی شد. بعد از گذشت مدت ها ، این سیستم عامل آنقدر از شکل و ظاهر و همچنین سورس کدهای لینوکس Red Hat فاصله گرفت که به عنوان یک توزیع مستقل از لینوکس مطرح شد که دیگر هیچ ارتباطی با Red Hat نداشت. Mandriva ای که امروزه شما می بینید برای خودش ابزارهای اختصاصی و اصلی دارد که بیشتر برای ساده تر کردن پیکربندی این سیستم عامل ارائه شده اند. لینوکس توزیع Mandriva زاده فکر به وجود آورنده اش یعنی Gael Duval است و تمرکز این شخص نیز ساده تر کردن محیط کاربری سیستم عامل ها برای کاربران تازه وارد بوده و هست.

Mandriva را می توان واقعا یکی از ساده ترین و کاربر پسند ترین توزیع های لینوکس معرفی کرد که نصب و استفاده از آن بسیار در مقایسه با سایر توزیع های لینوکس دیگر آسان تر است. Mandriva زمانی معرفی شد که سیستم عامل ویندوز و مرورگر مذخرف Internet Explorer در حال قبضه کردن بازار سیستم عامل ها در دنیا بودند و فقط و فقط به دلیل ساده بودن کاربری ویندوز اکثر کاربران به سمت ویندوز هدایت می شدند. در آن زمان تنها مرورگر اینترنتی که در لینوکس قابل استفاده بود Mozilla بود ، البته مرورگرهای دیگری مثل Konqueror و Galeon هم وجود داشتند که بصورت اختصاصی برای سیستم عامل لینوکس طراحی شده بودند اما به هیچ عنوان قابل مقایسه با Mozilla نبودند.

در آن زمان اگر کاربری از اینترنت استفاده می کرد و می خواست از وب سایت های مختلف بازدید کند و در عین حال سیستم عامل لینوکس را هم داشته باشد ، مجبور بود که هم سیستم عامل ویندوز و هم سیستم عامل لینوکس را در کنار هم بصورت Dual Boot داشته باشد و برای مرور کردن صفحات اینترنتی بایستی وارد سیستم عامل ویندوز می شد ، Mandriva کار واقعا قابل ستایشی انجام داد و باعث شد که کاربران لینوکس بدون مشکل بتوانند از طریق مرورگرهای اینترنتی که در لینوکس تعبیه شده بود براحتی از اینترنت استفاده کنند و نیازی به Dual Boot کردن سیستم خود نداشته باشند.

کنسول مدیریت لینوکس توزیع Mandriva

قابلیت ها و امکانات اولیه Mandriva

از قابلیت ها و امکانات اصلی که در Mandriva وجود دارد وجود مرکز کنترل مندریوا یا Mandriva Control Center است که به ما امکان پیکربندی و انجام تنظیمات Mandriva به ساده ترین حالت ممکن را می دهد. نرم افزارها و برنامه های تخصصی ویژه همین سیستم عامل نیز در آن وجود داشت که از آن جمله می توان به برنامه هایی به نام Drakes اشاره کرد ، این ابزارها امکان پیکربندی بسیاری از کارهای معمول سیستم عامل را به کاربر می دادند برای مثال ابزار MouseDrake این امکان را به شما می داد که تنظیمات Mouse سیستم را انجام دهید و یا ابزار DiskDrake این امکان را به شما می دهد که بتوانید پارتیشن ها و دیسک ها را مدیریت کنید ، ابزار DrakeConnect برای اتصال به شبکه و اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد و ... بیشتر این ابزارها با استفاده از GTK+ و Perl نوشته شده اند و هم می توان آنها را بصورت گرافیکی و هم از طریق خط فرمان مدیریت و پیکربندی کرد.

معرفی Package Manager لینوکس Mandriva

معرفی Package Manager لینوکس توزیع Mandriva

Mandriva هم از طریق گرافیکی و هم از طریق خط فرمان قابلیت مدیریت بسته های نرم افزاری یا Package Management را دارد. در حالت گرافیکی از ابزاری به نام RpmDrake برای مدیریت گرافیکی بسته های نرم افزاری استفاده می شود. اما در حالت خط فرمانی همانند سایر سیستم عامل های لینوکس Mandriva نیز از Package Manager ای به نام urpmi استفاده می کند ، urpmi در واقع چیزی شبیه به apt-get در سیستم عامل های Debian و Ubuntu ، شبیه به YUM در لینوکس Fedora و RHEL و ZYpp در سیستم عامل openSUSE است که در واقع برگرفتی ای از همان سیستم مدیریت بسته های نرم افزاری یا Pakcage Management نسخه RPM است.

شما می توانید براحتی از طریق استفاده از این Package Manager نرم افزارهای مورد نیاز خود را دانلود و نصب کنید. Mandriva می تواند Package های خود را از اینترنت ، از CD و DVD و یا از هر گونه حافظه دیگری بخواند و اجرا کند. در واقع rpmDrake نسخه گرافیکی urpmi است. امیدوارم که مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، هر گونه نقطه نظر خود در خصوص این مطلب را لطفا در انتهای مطلب مطرح بفرمایید. ITPRO باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات