جعفر قنبری شوهانی
مهندس و مدرس زیرساخت و امنیت و مدیر ارشد وب سایت توسینسو

VPC چیست؟ معرفی مفهوم و اجزای Virtual Port Channel سیسکو

VPC چیست؟ Virtual Port Channel چه کاری در سیسکو انجام می دهد؟ قبل از اینکه به vPC بپردازیم باید یک تعریف کوتاه از (Port-Channel (etherchannel داشته باشیم. Port-Channel یک تکنولوژی است که با استفاده از آن می توانیم چند اینترفیس را باهم تجمیع کنیم. ترافیک رو این اینترفیس ها تقسیم می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
 1. vPC چیست؟
 2. اجزاء vPC
وب سایت توسینسو

Port-Channel سه قابلیت کلیدی را با خود به ارمغان می آورد:

 • Redundancy : در صورتی که یکی از اینترفیس ها قطع شود ترافیک بدون مشکل روی سایر لینک ها ارسال خواهد شد.
 • Bandwidth : با تجمیع چند اینترفیس به پهنای باند بالاتری میرسیم و ترافیک روی اینترفیس ها تقسیم می شود.
 • Spanning Tree : از دید Spanning Tree تمام اینترفیس های Port-Channel یک اینترفیس دیده می شوند درنتیجه اینترفیس های Redundant را بلاک نمی کند.

برای آشنایی بیشتر با Port-Channel از این لینک استفاده کنید. تکنولوژی Port-Channels بسیار عالی است اما مشکلی که وجود دارد اینست که تمام اینترفیس ها باید روی یک سوئیچ باشد.

vPC چیست؟

(vPC (Virtual Port-Channel ویژگی است که در سوئیچ های Cisco Nexus ارائه شده است و این امکان را فراهم می کند که PortChannel را روی چند سوئیچ برقرار کنیم.vPC مشابه (Virtual Switch System (VSS در سوئیچ های Catalysts 6500s است با این تفاوت که VSS یک سوئیچ منطقی ایجاد می کند و یک control plane برای مدیریت و پیکیربندی وجود دارد اما در vPC هر یک از سوئیج های Nexus به صورت مستقل مدیریت و پیکربندی می شوند.

 • نکته : vPC را به نام (multichassis EtherChannel (MEC نیز می شناسیم.

اجزاء vPC

در تصویر زیر اجزا اصلی vPC نمایش داده شده است :

وب سایت توسینسو

در اینجا این اجزاء را بررسی می کنیم :

 1. vPC peers : دو سوئیچ Nexus که با یکدیگر جهت ایجاد vPC ترکیب می شوند و مثل یک سوئیچ منطقی عملی می کنند.
 2. vPC Peer Link : لینک ارتباطی بین دو vPC peers برای همگام سازی وضعیت است این لینک مهمترین عنصر ارتباطی در vPC است معمولا این لینک با استفاده از دو اینترفیس به صورت port channel ایجاد می شود. این لینک با ارسال بسته های (bridge protocol data units (BPDUs و (Link Aggregation Control Protocol (LACP از secondary vPC switch به primary vPC switch یک control plane منطقی ایجاد می کند. همچنین از این لینک برای همگام سازی جدول MAC address استفاده می شود. اگر دستگاه های vPC در لایه سه عمل کنند بسته های (Hot Standby Router Protocol (HSRP و (Virtual Router Redundancy Protocol (VRRP توسط این لینک حمل خواهند شد.
 3. vPC Peer-Keepalive Link : یک ارتباط لایه سه بین vPC peer هاست این لینک برای مانیتور کردن وضعیت vPC peer ها در زمانی که vPC peer link قطع می شود است. این لینک کمک می کند که سوئیچ متوجه شود که فقط لینک قطع شده است یا کلا سوئیچ از سرویس دهی خارج شده است. از این لینک برای ارسال دیتا یا همگام سازی استفاده نمی شود و تنها بسته هایی جهت بررسی وضعیت سوئیچ دیگر vPC ارسال می شود. برای لینک Peer keepalive می توان از پورت management استفاده کرد و معمولا روی شبکه (out-of-band (OOB اجرا می شود.
 4. vPC Member Port : پورت های عضو vPC در vPC peer switch
 5. vPC Domain : این دامین را vPC peer ها که باهم ادغام می شود تشکیل می دهد. در واقع vPC domain متشکل از دو vPC peer است که با vPC peer keepalive link و vPC peer link به یکدیگر متصل هستند.
 6. Orphan device : این واژه برای هر دستگاهی که به سوئیچ های vPC domain متصل هستند استفاده می شود. در واقع این دستگاه ها به پورت های port channel متصل نیستند.
 7. Orphan port : این پورت ها به یک orphan device متصل هستند.

جعفر قنبری شوهانی
جعفر قنبری شوهانی

مهندس و مدرس زیرساخت و امنیت و مدیر ارشد وب سایت توسینسو

جعفر قنبری شوهانی ، مهندس و مدرس شبکه ، آشنایی من با شبکه برمی گرده به سال 1382 که دوره NT و Novel رو گذروندم و الان بیشتر از 10 ساله سابقه اجرایی در سطح Enterprise (بانک ها ، موسسه مالی ، ادارات دولتی ، سرویس پروایدر) را دارم و در حال حاضر به عنوان مهندس شبکه در شرکت توزیع برق مشهد و به عنوان مدیر ارشد و مدرس شبکه در سایت ToSinSo مشغول به کار هستم. در اکثرا حوزه های شبکه کار کردم و تجربه دارم اما تخصص اصلیم رو در حوزه زیرساخت و امنیت اون میدونم

نظرات