محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش آدرس دهی IP به سویچ سیسکو به زبان ساده

چگونه به پورت های سویچ سیسکو IP بدهیم؟ نحوه آیپی گذاشتن روی سویچ سیسکو چگونه است؟ شما برای اینکه بتوانید از طریق پروتکل Telnet یا SSH به سویچ متصل شوید حتما می بایست برای سویچ مورد نظر یک آدرس IP تعیین کنید .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بر خلاف بسیاری از دستگاه ها در سویچ های سیسکو IP پیشفرض وجود ندارد و شما می بایست آنرا بصورت دستی و یا اتوماتیک از طریق پورت کنسول برای اولین بار انجام داده تا در مراحل بعدی بتوانید به IP مورد نظر دسترسی داشته باشید

هر سویچ بطور قطع چندین پورت دارد که هر پورت برای خود تنظیماتی دارد ، در تنظیمات پیش فرض یک سویچ در حقیقت تمامی پورت ها در یک VLAN یا شبکه محلی مجازی قرار گرفته اند و جالب اینجاست بدانید که بصورت پیش فرض در سویچ ها این vlan درست شده و تمامی پورت ها عضو آن می باشند .

در صورتیکه بخواهید به یک سویچ آدرس دهی کنید شما می بایست به vlan مورد نظرتان آدرس دهی کنید که در حالت اولیه تمامی پورت های سویچ به یک vlan به نام vlan 1 متصل شده اند و شما می بایست برای آدرس دهی به سویچ به این vlan آدرس بدهید .

یادگیری دوره آموزش نتورک پلاس به عنوان پیشنیاز دوره های سیسکو توصیه می شود

توجه داشته باشید که یک vlan همانطور که از نامش پیداست صرفا بصورت منطقی وجود داشته و بصورت فیزیکی چیزی در سویچ وجود ندارد و جالب اینجاست بدانید که سویچ این vlan را به عنوان یک interface شناسایی می کند و برای سویچ یک قطعه فیزیکی محسوب می شود .

  • برای آدرس دهی به این سویچ ابتدا به vlan 1 آدرس می دهیم :
Switch>enable
Switch#config terminal
Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.
Switch(config)#int vlan 1
Switch(config-if)#ip address 192.168.1.1 255.255.255.0
Switch(config-if)#no shut
%LINK-5-CHANGED: Interface Vlan1, changed state to up
%LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Vlan1, changed state to up
Switch(config-if)#^Z

  • حال اگر بخواهیم به سویچ آدرس default gateway بدهیم از دستور زیر استفاده می کنیم :
Switch(config)#ip default-gateway 192.168.1.1
  • دستور no shut مخفف دستور no shudown است و سویچ را به حالت operational‌یا عملیاتی در می آورد ، بصورت پیشفرض سویچ shutdown است.

برای یادگیری جامع و کامل سیسکو ، می توانید به دوره های آموزش سیسکو موجود در وب سایت مراجعه کنید.

  • چگونه به سویچ سیسکو آدرس IP بدهیم؟

    شما در واقع به خود سویچ آدرس IP نمی دهید بلکه به یک VLAN آدرس می دهید ، پیشفرض شما به یک VLAN به نام VLAN 1 که تمامی پورت های سویچ را در برمیگیرد آیپی می دهید. اینکار از طریق ورود به تنظیمات از طریق دستور Enable سپس وارد کردن دستور config terminal و اسم بردن از VLAN ای که میخواهیم آیپی بدهیم و در نهایت زدن دستور no shut انجام می شود.
  • آیا آیپی دادن به روتر و سویچ سیسکو یکسان است؟

    تا حد زیادی مشابه هستند ، شما در روتر سیسکو به interface ها IP می دهید و در سویچ سیسکو به VLAN ها آدرس IP می دهید

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات