محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

EIGRP چیست؟ معرفی پروتکل مسیریابی EIGRP به زبان ساده

Enhanced Interior Gateway Routing Protocol یا EIGRP یک پروتکل مسیریابی Distance Vector توسعه داده شده است که جزو ساخته های شرکت سیسکو می باشد .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

EIGRP بر اساس و پایه پروتکل مسیریابی IGRP پیاده سازی شده است و تا حدود زیادی پیاده سازی و تنظیمات آن شبیه به IGRP می باشد. EIGRP را به عنوان یک پروتکل مسیریابی ترکیبی یا Hybrid هم می شناسند و ای به خاطر این است که ویژگی هایی این پروتکل ترکیبی از پروتکل های مسیریابی Distance Vector و Link State است. هم IGRP و هم EIGRP قابلیت ایجاد کردن Load Balancing با استفاده از شش مسیر ارتباطی را دارند و مکانیزم محاسبه متریک یا Metric در آنها شبیه به هم است.

سرعت Convergence در پروتکل مسیریابی EIGRP به نسبت IGRP بالاتر است و با توجه به اینکه از Incremental Update پشتببانی می کند ترافیک و Load کمتری را ایجاد می کند. از دیگر امکانات مهمی که در EIGRP وجود دارد می توان به وجود توپولوژی Routing Loop Free ، پشتیبانی از VLSM، امکان استفاده از Route Summarization ، پشتیبانی از Multicast و Incremental Update و همچنین پشتیبانی از چندین Routed Protocol مختلف از قبیل IP ، IPX و Apple Talk اشاره کرد. EIGRP از الگوریتمی به نام Uses Diffuses Update Algorithm که به اختصار DUAL نامیده می شود برای محاسبه کردن کوتاه ترین مسیر یا Shortest Path استفاده می کند. فرمولی که در پایین مشاهده می کنید برای محاسبه Metric در EIGRP مورد استفاده قرار می گیرد :

Metric = [K1*Bandwidth + (K2*Bandwidth)/ (256 - Load) + K3*Delay] * [K5/(Reliability + K4)]

مقادیر پیشفرضی که در فرمول بالا مشاهده می کنید به ترتیب K1=1 ، K2=0 ، K3=1 ، K4=0 و K5=0 می باشد. برای ساده تر شدن فرمول همانطور که قبلا در IGRP هم عنوان کردیم با توجه به اینکه برخی مقادیر بصورت صفر در نظر گرفته شده است می توان فرمول پیشفرض محاسبه Metric را به شکل Metric=Bandwidth+Delay خلاصه کرد.

واژه های مرتبط با پروتکل مسیریابی Enhanced Interior Gateway Routing Protocol یا EIGRP

  • DUAL : واژه DUAL مخفف کلمات Diffused Update Algorithm است و همانطور که از نامش نیز پیداست یک الگوریتم برای محاسبه shortest path یا کوتاه ترین مسیر در پروتکل مسیریابی EIGRP می باشد.
  • Neighbor Table : در واقع یک لیست از روترهای همسایه در پروتکل مسیریابی EIGRP یا EIGRP Neighbor List است ، هر پروتکل مسیریابی شده یا Routed Protocol برای EIGRP یک Neighbor Table خاص خود را دارد.
  • Topology Table : جدول همبندی ها یا Topology Table شامل یک لیست از مقاصد و مسیرهایی است که روتر EIGRP در فرآیند کاری خود در اصطلاح فنی Learn کرده است می باشد. برای هر Routed Protocol یک توپولوژی جداگانه وجود دارد.
  • Successor : بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد با استفاده از یک Topology Table می باشد.
  • Feasible Successor : بهترین مسیر جانشین یا Backup برای رسیدن به مقصد بر ای Successor می باشد.
  • Routing Table : جدول مسیریابی یا Routing Table شامل تمامی Successor Route هایی می شود که در یک Topology Table وجود دارد ، برای هر Routed Protocol یک Routing Table یا جدول مسیریابی جداگانه وجود دارد.
  • Advertised Distance : در واقع مقدار Metric یا Distance است که یک روتر همسایه یا Neighboring Router برای یک Route خاص Advertise می کند.
  • Feasible Distance : در واقع Metric ای است که روتر شما برای رسیدن به مقصد از آن استفاده می کند. ITPRO باشید

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات