محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش نمایش پیام ورود برای کاربر در سویچ سیسکو

چگونه پیام motd سیسکو را تغییر بدهیم؟ چگونه یک پیام banner لاگین به روتر و سویچ ایجاد کنیم؟ بعضی اوقات پیش می آید که شما می خواهید به کاربرانی که به سویچ متصل می شوند در مورد رویدادی اطلاع رسانی کنید ، اینکار می توانید بوسیله ارسال یک پیام توسط پروتکل SNMP انجام شود اما ما در اینجا میخو.اهیم کاری کنیم که کاربر به محض متصل شدن به سویچ از طریق خود دستگاه پیام را مشاهده کند . این پیام ها معمولا در ایران چندان کاربردی ندارند و دلیل آن پشتیبانی نشدن از زبان فارسی در سویچ های سیسکو می باشد .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

البته این اصل ماجرا نیست بلکه دلیل عمده استفاده نشدن از چنین امکانی این است که کلا اطلاع رسانی در شبکه های موجود در ایران معنی و مفهوم خاصی ندارد و معمولا وقتی قرار است اتفاقی در شبکه بیافتد ابتدا اتفاق رخ میدهد و پس از آن کاربران به آن پی خواهند برد.حال فرض را بر این بگیرید که در کشوری استاندارد زندگی می کنیم و می خواهیم در خصوص تعمیراتی که قرار است در هفته آینده در روز شنبه و ساعت 11 صبح انجام شود به کاربران سویچ ها اطلاع رسانی کنیم . اینکار بوسیله دستوری با عنوان banner انجام می پذیرد. برای اینکار به روش زیر عمل می کنیم :

Switch(config)#banner motd $
Enter TEXT message. End with the character '$'.
Construction will be applied on thursday 11th $
Switch(config)#^Z

  • نکته مهم در مورد دستور banner حرف یا کاراکتری است که پس از motd قرار می گیرد که این کاراکتر مشخص کننده شروع و پایان متنی است که قرار است به محض ورود کاربر به سویچ به وی نشان داده شود .
  • motd مخفف جمله : Message of the day است
  • clear banner motd هم متن نمایشی رو حذف می کنه

در دوره آموزش نتورک پلاس شما با مفاهیم اولیه شبکه ، کاربردهای اولیه سویچ ها و تجهیزات شبکه و برخی تنظیمات اولیه آنها آشنا می شوید ، در ادامه اگر میخواهید در حوزه شبکه های سیسکو حرفه ای شوید ، توصیه می کنم سری به قسمت دوره های آموزش سیسکو وب سایت بزنید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات