کاظم تقندیکی
استاد دانشگاه فني و حرفه اي و مجری پروژه های علم داده (داده کاوی، یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی و ...)

چرا باید زبان R را یاد بگیریم؟ 10 دلیل برای یادگیری زبان R

اولین سوالی که در ذهن هر مشتاق زبان R قبل از شروع یادگیری آن ایجاد می شود، این است: چرا من باید زبان R را یاد بگیریم؟ دلایل یادگیری و کاربرد زبان R برای فیلد علم داده (یادگیری ماشین، داده کاوی، پردازش متن و ...) چیست؟ در این مقاله، قصد دارم تا به همه این نوع سوالات پاسخ دهم. و به شما مخاطب عزیز قول می دهم پس از خواندن این مقاله، هیچ سردرگمی در رابطه با اهمیت زبان برنامه نویسی R نداشته باشید و سریعا به سراغ یادگیری R بروید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

 R یکی از محبوب ترین زبان ها تحلیلی و مصورسازی در دنیای علم داده است. زبان برنامه نویسی R | آر به شدت در تجزیه و تحلیل داده هایی که ساختار یافته و بدون ساختار هستند استفاده می شود. این امر باعث شده است تا  R، یک زبان استاندارد برای انجام عملیات آماری و مصورسازی باشد. R با ویژگی های مختلفی که دارد باعث تمایز آن از سایر زبان های Data Science شده است. در این مقاله توضیح خواهیم داد که چرا باید R را یاد بگیرید و چرا در حوزه علم داده استفاده می شود.

قبل از اینکه به توضیح دلایل استفاده از R بپردازیم، شما می توانید از طریق لینک های زیر داده کاوی، یادگیری ماشین، پردازش متن را با ابزارها و زبان های مختلف فرا گیرید.

1. کاربرد گسترده زبان R در حوزه علم داده

مهمترین دلایل اهمیت زبان R در علم داده، عبارتند از:

  • مفسری بودن زبان R
  • برداری بودن زبان R : آر | R یک زبان برداری است، بنابراین هر کسی می تواند بدون استفاده از حلقه ها، توابع آماری و مصورسازی را به یک Vector در آر اضافه کند. از این رو، R قدرتمند و سریعتر از زبان های دیگر است
  • آماری بودن R : استفاده از زبان R در تحلیل آماری و مصورسازی داده های زیست شناسی، ژنتیک و ...

در رابطه با زبان R بیشتر مطالعه کنید

2. استفاه از زبان برنامه نویسی R برای کاربردهای تجاری

زبان R نه تنها در زمینه های فنی به شما کمک می کند، بله در حوزه تجارت باعث سود دهی بهتر شما می شود. دلیل اصلی آن این است که R یک زبان منبع باز است، بنابراین می توان آن را براساس نیاز کاربری خود تغییر داده و دوباره توزیع کنید. به راحتی با استفاده از R می توانید داده های شرکت خود را در قالب نمودار نمایش دهید و با نگاه کردن به آن ها تصمیمات بهتری بگیرید. در سال های آینده یک نگرانی بزرگ برای مشاغل مبتنی بر داده وجود خواهد داشت، و آن کمبود دانشمندان داده است. لذا شرکت ها از برنامه نویسی R به عنوان پلت فرم اصلی تحلیلی خود استفاده می کنند و برنامه نویسان آموزش دیده R را استخدام می کنند تا داده های آن ها را تحلیل نمایند.

در رابطه با زبان R بیشتر مطالعه کنید

3. R دروازه ای به سمت شغل سودآور است

زبان R به طور گسترده در علم داده استفاده می شود. این رشته یکی از پردرآمدترین مشاغل در جهان امروز است. دانشمندان داده که در زبان R مهارت دارند به طور متوسط سالانه بیش از 117000 دلار (80,56,093 روپیه) می توانند درآمد داشته باشند. اگر می خواهید وارد رشته Data Science شوید و حقوق پردرآمدی کسب کنید، حتما باید R را یاد بگیرید.

در رابطه با زبان R بیشتر مطالعه کنید

R | آر یک زبان برنامه نویسی منبع باز است

R یک زبان متن باز است. توسط جامعه ای از کاربران فعال نگهداری می شود و می توانید از R به صورت رایگان استفاده کنید. شما می توانید توابع مختلف را در R تغییر دهید و بسته های خود را بسازید. از آنجایی که R تحت مجوز عمومی عمومی (GNU) صادر شده است، هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد.

R تبدیل به یک زبان محبوب شده است

R در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در تحلیل داده های صنایع مختلف تبدیل شده است. اگرچه به طور معمول، R بیشتر در دانشگاه استفاده می شود، اما با ظهور علم داده، نیاز به R در صنایع مختلف احساس شد. به عنوان مثال R در شرکت فیس بوک برای تجزیه و تحلیل رفتار کاربران و یا در توییتر برای تجزیه و تحلیل احساسات متنی و مصورسازی استفاده می شود.

6. R دارای کتابخانه های مصورسازی قوی است

زبان برنامه نویسی R از کتابخانه هایی مانند ggplot2 تشکیل شده است که نمودارهای گرافیکی بسیار زیبایی را به کاربران خود ارائه می دهد. R به طور گسترده برای مصورسازی خیره کننده اش در دنیا شناخته شده است که به آن یک برتری نسبی نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی علم داده می دهد.

در رابطه با زبان R بیشتر مطالعه کنید

7. ساخت برنامه های تحت وب شگفت انگیز با R

R به شما امکان ساخت اپلیکیشن های وب را می دهد. با استفاده از بسته یا کتابخانه R Shiny، می توانید داشبوردهای تعاملی را مستقیماً از کنسول R IDE خود به همراه نمودارهای زیبا و شیک توسعه دهید.

8. پشتیبانی R توسط یک جامعه بزرگ اختصاصی

برنامه نویسی R توسط یک انجمن گسترده پشتیبانی می که باعث می شود زبان R همواره به روز باشد. اگر هنگام کدنویسی R با مشکلی مواجه شدید، می توانید از پشتیبانی انجمن در مکان هایی مانند Stack Overflow استفاده کنید.

9. R زبانی برای آمار و علم داده

R یک زبان استاندارد در آمار و علم داده است. R در بخش آمار توسط جامعه آماردانان توسعه داده شد. کلمه ای که قبل از ابداع کلمه "Data Science" نیز استفاده می شد. آماردانان و دانشمندان داده بیش از هر زبان برنامه نویسی دیگری با R آشنا هستند.

10. استفاده از زبان R در صنایع مختلف

R یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در جهان امروز است. تقریباً در هر صنعتی، از امور مالی، بانکداری گرفته تا پزشکی و تولید استفاده می شود. به عنوان مثال:

  • R برای مدیریت پرتفوی، تجزیه و تحلیل ریسک در صنایع مالی و بانکداری استفاده می شود.
  • R برای انجام تجزیه و تحلیل کشف دارو و تجزیه و تحلیل ژنومی در بیوانفورماتیک استفاده می شود.
  • R همچنین برای اجرای اقدامات آماری مختلف برای بهینه سازی فرآیندهای صنعتی استفاده می شود.

کاظم تقندیکی
کاظم تقندیکی

استاد دانشگاه فني و حرفه اي و مجری پروژه های علم داده (داده کاوی، یادگیری ماشین، پردازش زبان طبیعی و ...)

استاد دانشگاه فنی و حرفه ای، فعال در حوزه های علم داده، يادگيري ماشين، داده کاوی، بازیابی اطلاعات، متن کاوی و پایگاه داده ها با بیش از صد ساعت تدریس آنلاین و صدها پروژه موفق در حوزه علم داده، برای آموزش يا سفارش انجام پروژه با شماره 09157202653 (واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی) و ایمیل taghandiky@gmail.com در تماس باشید.

نظرات