امیر حسین اردلان
مدرس دوره های گرافیکی ( بیشتر گرافیک سه بعدی )

آموزش ساخت آتش ، آب ، دود ، جادو ، برق و دیگر افکت ها در یونیتی

آموزش ساخت آتش ، آب ، دود ، جادو و برق با افکت در یونیتی | Effect in Unity | بازی سازی اندروید | چگونه باران و برف و قدرت زدن شخصیت ها را پیاده سازی کنیم ؟ انیمیشن فریم به فریم در یونیتی | مجموعه ذرات در Unity

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

این سوال برای بیشتر بازی سازان محترم و دانشجویان رشته بازی سازی و انیمیشن پیش خواهد آمد . چگونه یک شکل نرم مانند آب ، اتش یا جادو را در محیط بازی سازی یونیتی پیاده سازی کنیم؟ در بازی ها ، هر کاراکتر قدرت یا جادو های خاص خود را دارد که وقتی از آن استفاده میکند نور و افکت های مختلفی ساخته میشود. این نور و افکت ها در یونیتی چگونه تولید میشوند و نقش شیدر در این میان چیست ؟ چگونه میتوانم آتش و برف و باران و ... را بسازیم و از آنها در بازی های موبایل و کامپیوتر یا... استفاده کنیم ؟ در این مقاله تمامی این موارد را بررسی میکنیم. اول از همه :

افکت چیست و تاریخچه آن کدام است ؟

افکت در انیمیشن و بازی سازی تاریخچه و موارد استفاده متفاوتی دارند اما در اصل شبیه به یکدیگر هستند. اول از همه ، در قرن 20 انیماتور ها با مشکلی روبرو شدند و آن هم ، نقاشی آب به صورت فریم به فریم بود !! ( اگر تاریخچه انیمیشن را بلد هستید خیلی به بازی سازی کمک میکند ) و استودیو دیزنی اولین آتش و آب ها را پیاده سازی کرد و بدین صورت صنعت افکت گسترش یافت . عکس افکت آتش و حباب و آب:

آموزش ساخت آتش ، آب ، دود ، جادو ، برق و دیگر افکت ها در یونیتیآموزش ساخت آتش ، آب ، دود ، جادو ، برق و دیگر افکت ها در یونیتی


سپس از سال 1990 به بعد ، انیمیشن های دیجیتالی و کامپیوتری گسترش پیدا کردند و اولین انیمیشن های دجیتالی شکل گرفتند. سپس نرم افزار های تدوین گسترش پیدا کردند و مبحث افکت بسیار بهتر و زیبا تر از گذشته شد. مانند انیمیشن شیر شاه که جزو انیمیشن های دجیتالی آن زمان است. در این انیمیشن هم افکت های زیادی از جمله آب و آتش و دود و گاز و... طراحی شده اند.

افکت در انیمیشن های ژاپنی 

ژاپن از کشور آمریکا عقب نماند و آنها هم ، به سرعت زیادی انیمیشن را همگام با آمریکا پیش بردند. به گونه ای که افکتور های ژاپنی از سال 2007 از افکتور های آمریکایی جلو افتادند و نامشان بر سر و زبان تمام استودیو های جهان افتاد. با اینکه آمریکا در مباحث بازی و انیمیشن و افکت پیشرو بود اما امروزه این ژاپن است که در مبحث افکت فریم به فریم حرف اول را در تمام دنیا میزند. خلق جادو ، آتش و... در انیمه ها بسیار معروف و مشهور شد. به گونه ای که سبک و فریم ریت خود را در صنعت انیمیشن و افکت ابداع کردند. انیمه شیطان کش :

آموزش ساخت آتش ، آب ، دود ، جادو ، برق و دیگر افکت ها در یونیتی

در بازی ها به سبک ژاپنی ، تون شیدر گفته میشود.

سپس افکت در انیمیشن پیشرفت کرد. اما در بازی سازی چطور؟

بررسی افکت در بازی سازی 

در بازی ها ، ابتدا افکت به صورت رسمی وجود نداشت (همانند انیمیشن) از ابجکت های سه بعدی و دو بعدی استفاده میشد. در نهایت در سال های 2013 تا 2017 صنعت افکت بازی به صورت کاملا پیشرفته شکل گرفت (از قبل هم افکت استفاده میشد اما به صورت غیر رسمی و با آبجکت های مستقل. در کل هنوز رسمی نبود و یک تخصص محسوب نمیشد)

از سال 2017 افکت در یونیتی به صورت رسمی و تخصصی شروع شد. 

افکت یا جلوه برای بازی سازی چیست ؟

جلوه ( یا همان افکت ) زینت و زیبایی هر بازی است. تمام بازی ها از ماینکرافت گرفته تا بازی های انیمه ای و بازی فورتنایت دارای افکت هستند. افکت به زبان ساده به آتش ، دود ، آب (فواره، آبشار) ، جادو ، قدرت های هر کاراکتر ، باران و برف ، نور ، برق و... گفته میشود. از همین جمله میتوان به مهم بودن افکت ها پی برد. افکت در یونیتی حالات مختلفی دارد. از حالت فریم به فریم کلاسیک تا حالات بروز همراه با کد نویسی و مبحث شیدرینگ.

اگه دوست داری افکتور بشی و افکت های مختلف بازی را بسازی کلیک کن 

آموزش ساخت آتش ، آب ، دود ، جادو ، برق و دیگر افکت ها در یونیتی

در این ویدیو چندین افکت بازی سازی در قسمت معرفی قرار دارد. میتوانید نمونه های آنها را ببینید تا به صورت مفهومی افکت ها را بررسی کنید. 

مبحث و تاریخچه افکت بسیار زیادتر است اما سعی کردیم مختصری از آنها را بیان کنیم تا با افکت ها و مفهومات آن در صنعت انیمیشن و بازی سازی آشنا شوید. هر سوالی در رابطه با مباحث گرافیک و انیمشن و بازی سازی دارید بپرسید ما خوشحال میشویم :) امیر حسین اردلان
امیر حسین اردلان

مدرس دوره های گرافیکی ( بیشتر گرافیک سه بعدی )

امیر حسین اردلان هستم . عاشق طبیعت . مسلط به تری دی مکس . یونیتی برای ساخت بازی و برنامه نویسی سی شارپ . افکتور سه بعدی . اندکی زیبراش بلدم و خیلی برنامه های کامپیوتری دیگر و پیشرو در نرم افزار های گرافیکی بروز و روش کار با انها آدرس کانال در ایتا: https://eitaa.com/Ardalan_CG

نظرات