محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

ناپیکس چیست؟ معرفی لینوکس توزیع Knoppix به زبان بسیار ساده

سیستم عامل لینوکس توزیع Knoppix که در کلام به شکل Napix یا ناپیکس معرفی می شود ، سیستم عاملی است که بر پایه و اساس سیستم عامل لینوکس توزیع Debian پایه گذاری شده است. این سیستم عامل که اصلیتی آلمانی دارد از معماری i486 پشتیبانی می کند و از دسکتاپ های KDE ، GNOME ، LXDE و Openbox نیز استفاده می کند. Knoppix یک سیستم عامل Live است و بصورت DVD یا CD لایو معرفی می شود. در این سیستم عامل Live بصورت پیشفرض بسیاری از ابزارها و نرم افزارهای GNU/Linux وجود دارند .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

شناسایی خودکار سخت افزارها و پشتیبانی از بسیاری از سخت افزارها مانند کارت گرافیک ، کارت صدا ، کارت های SCSI و USB و همچنین بسیاری از تجهیزات جانبی بصورت خودکار از جمله ویژگی های مهم این سیستم عامل سبک است. معمولا از Knoppix به عنوان یک لینوکس نمایشی برای اهداف اموزشی ، ایجاد کردن دیسک نجات برای آنتی ویروس ها و همچنین به ندرت برای استفاده های تجاری استفاده می شود که البته معمولا همین استفاده تجاری از این محصول هم در نهایت بصورت نمایشی یا Demo انجام می شود .

یکی از ویژگی های مهم سیستم عامل لینوکس Knoppix این است که برای نصب به هیچ عنوان نیازی به قرار دادن چیزی بر روی هارد دیسک نیست ، اکثر فایل هایی که در CD این محصول وجود دارند بعد از اجرا شدن در سیستم می توانند از حالت فشرده خارج شده و بر روی حافظه RAM شما قرار بگیرند که این فضا ممکن است تا 2 گیگابایت نیز برسد که در این حالت کلیه نرم افزارهای موجود در CD این محصول بر روی حافظه RAM سیستم نصب می شوند.

معرفی لینوکس توزیع Knoppix -- سیستم عامل لینوکس ناپیکس

Knoppix یکی از اولین نسل های سیستم عامل های Live است که توسط یکی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان خوب سیستم عامل لینوکس به نام Klaus Knopper طراحی و ایجاد شد. زمانیکه شما Knoppix را درون دستگاه قرار می دهید و آن را boot می کنید ، بصورت خودکار تمامی محتویات CD یا DVD یا حافظه Flash ای که بر روی آن نصب شده است بر روی حافظه RAM شما از حالت فشرده خارج می شود. این فرآیند خارج شدن از حالت فشرده از نظر کاربر کاملا نا محسوس است. همانطور که گفتیم Knoppix ذاتا یک سیستم عامل Live است اما امکان این هم وجود دارد که شما براحتی بتوانید این سیستم عامل را بر روی هارد دیسک خودتان به عنوان یک سیستم عامل عادی نصب کنید. کامپیوترهایی که قابلیت Boot شدن از روی حافظه Flash و همچنین حافظه های جانبی را دارند براحتی می توانند این سیستم عامل را از روی همین حافظه ها Boot کنند.

نسخه های مختلف Knoppix

لینوکس Knoppix در دو نسخه اصلی ارائه می شود ، نسخه اول که نسخه شناخته شده سنتی این سیستم عامل است یک CD با حجم 700 مگابایت است و نسخه جدید آن که به نسخه Maxi هم معروف است در قالب یک DVD با حجم 4.7 گیگابایت ارائه می شود. هر کدام از این نسخه ها در دو زبان انگلیسی و آلمانی به همراه نرم افزارهای Open Source داخلشان معرفی می شوند ، البته برخی اوقات به غیر از نرم افزارهای Open Source معمولی نرم افزارهای شرکتی نیز در این میان دیده می شود که البته در شرایط خاصی این نرم افزارها در سیستم عامل قرار می گیرند.

شما با استفاده از Knoppix می توانید فایل های سیستم عاملی که در حال حاضر بر روی سیستم شما نصب شده است و در حالت عادی نمی توان به آنها دست زد یا آنها را کپی کرد دسترسی پیدا کنید ، زیرا در هنگام Boot شدن Knoppix دیگر سیستم عامل قبلی قدرتی برای مدیریت فایل ها ندارد. در نسخه CD سیستم عامل لینوکس بیش از 1000 بسته نرم افزاری و در نسخه DVD آن بیشتر از 2600 بسته نرم افزاری وجود دارد. در حالت فشرده می توان گفت بیشتر از 9 گیگابایت اطلاعات می تواند در نسخه DVD آن وجود داشته باشد.

معرفی قابلیت های UnionFS و Aufs در Knoppix

یکی از مشکلات یا ایراد هایی که از لینوکس توزیع Knoppix گرفته می شد این بود که هیچگونه پیکربندی و یا تغییری که کاربر با استفاده از این سیستم عامل بر روی سیستم ایجاد می کرد بعد از Reboot شدن سیستم عامل Knoppix بر روی سیستم باقی نمی ماند ، با معرفی شدن نسخه 3.8.2 سیستم عامل Knoppix این امکان فراهم شد که تغییرات یا پیکربندی هایی که توسط این سیستم عامل انجام می شود بر روی هارد دیسک کامپیوتر ، یک پوشه Share شده در شبکه و یا در حافظه های جانبی قابل ذخیره سازی باشد.

از این نسخه Knoppix و به بعد از آن شما می توانستید یک پوشه Home Directory دائمی تعریف کنید که تمامی مستندات و پیکربندی هایی که بر روی سیستم انجام می دهید بر روی پوشه home directory کاربر مربوطه و یا بر روی هارد دیسک و یا حافظه جانبی ذخیره سازی شود و بعد از اینکه سیستم عامل Knoppix راه اندازی مجدد شد تنظمیات بصورت خودکار برای سیستم عاملی که نصب شده است از طریق همین فایل های ذخیره شده mount می شود و با اینکار هیچگونه از تنظیمات شما از بین نخواهد رفت.

معرفی لینوکس ناپیکس -- لینوکس Knoppix  چیست

یک فایل به نام Knoppix.img در حافظه هارد دیسک یا حافظه جانبی توسط این قابلیت ایجاد می شود که بصورت کش شدن ذخیره می شود و در واقع این فایل یک شبیه ساز File System به حساب می آید که بعدا می توانیم از ان در سیستم عامل نصب شده استفاده کنیم. با این روش کاربر می تواند بر روی پوشه home directory خود با Knoppix تغییرات ایجاد کند. به این قابلیت در اصطلاح فنی در نسخه اول UnionFS و در نسخه های بعدی Aufs گفته می شود. که در واقع شبیه ساز File System در این سیستم عامل هستند. دلایل مختلفی برای محبوب شدن هر چه بیشتر سیستم عامل Knoppix وجود داشت که از آن جمله می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • Knoppix یکی از اولین لینوکس هایی بود که بصورت Live معرفی شد و در ابتدا به عنوان نسخه Live دبیان شناخته شد
  • قابلیت شناسایی ساده سخت افزارها در این سیستم عامل باعث شد Knoppix بدون نیاز به اعمال تغییرات خاص تقریبا بر روی هر نوع سخت افزار و هر نوع File System ای بدون مشکل اجرا شود.
  • Knoppix قابلیت اتصال ساده و بدون دردسر به انواع شبکه را برای شما فراهم می کند
  • Knoppix یکی از بهترین ابزارها برای رفع مشکلات سیستم عامل ها و تعمیر آنها است.

البته همانطور که قبلا هم گفتیم سیستم عامل Knoppix کاربرد عمومی چندانی ندارد و با اینکه بر روی بسیاری از لپ تاپ ها و دستگاه ها قابل پیاده سازی است ، بر روی همه آنها نمی تواند اجرا شود ، سیستم خودکار شناسایی سخت افزار در Knoppix درست است که بسیاری از سخت افزارها را براحتی شناسایی می کند اما برخی اوقات به هیچ عنوان سخت افزار را شناسایی نمی کند. Knoppix برای شناسایی سخت افزارهای قدیمی و به ویژه آن دسته از سخت افزارها که قبل از سال 1998 طراحی شده اند مشکل دارد و همچنین با بیشتر مادربورد ها و BIOS هایی که قبل از سال 2002 طراحی شده اند نیز مشکل ساز است. امیدوارم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، در صورتیکه در خصوص این مطلب نکته خاصی به ذهنتان می رسد خوشحال می شویم در ادامه از آن استفاده کنیم.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات