محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

Routing Metric Value چیست؟ تعریف RMV در مسیریابی به زبان ساده

مقدار Metric در مسیریابی به چه معناست و چگونه محاسبه می شود؟ اگر یک روتر در طی فرآیند روتینگ به دو یا بیشتر از دو مسیر برای رسیدن به شبکه مقصد توسط پروتکل های مسیریابی دست پیدا کرد، روتر با استفاده از پارامتر Administrative Distance بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد انتخاب می کند. اما برخی اوقات پیش می آید که دو مسیر برای رسیدن به یک شبکه مقصد پیدا می شود که هر دو مسیر دارای یک Administrative Distance مشابه هستند که از طریق پروتکل های روتینگ محاسبه شده است.در چنین مواقعی است که Routing Protocol ها از پارامتر Route Metric برای انتخاب بهترین مسیر استفاده می کنند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Routing Metric Value چگونه محاسبه می شود ؟

  • مقدار Metric در Routing Information Protocol یا RIP چگونه محاسبه می شود ؟

پروتکل مسیریابی RIP از Hop Count برای محاسبه مقدار یا Metric Value استفاده می کند. Hop Count به معنی تعداد روترهایی است که یک داده بایستی از آنها عبور کند تا به شبکه مقصد برسد ، یا به بیانی دیگر Hop Count به تعداد روترهایی گفته می شود که داده ما باید از شبکه مبدا تا شبکه مقصد از آنها عبور کند. در تصویر زیر شما ساختار Hop Count را از شبکه مبدا یا Source Network که در اینجا شبکه محلی ITPRO است تا شبکه مقصد یا Destination Network شبکه محلی مقصد است مشاهده می کنید.

متریک چیست ؟ Metric چیست ؟ کاربرد متریک در مسیریابی چیست ؟
  • مقدار Metric در Enhanced Interior Gateway Routing Protocol یا EIGRP به چه شکل محاسبه می شود ؟
کاربرد Metric در مسیریابی ، متریک در EIGRP کاربرد Metric چیست

به توپولوژی شبکه ای که در بالا وجود دارد توجه کنید ، ما برای رسیدن از شبکه Source Network یا مبدا به شبکه Destination Network یا مقصد دو مسیر مختلف را در دسترس داریم ، اگر از پروتکل مسیریابی RIP استفاده کنیم بهترین مسیر از نظر این پروتکل مسیری است که کمترین تعداد Hop Count وجود داشته باشد که همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید مسیر دوم انتخاب می شود چون تعداد روترهای کمتری در مسیر مبدا تا مقصد وجود دارد.

اما کافیست یک نگاه دقیقتر به توپولوژی بیاندازیم ، درست است که مسیر دوم تعداد Hop Count کمتری دارد اما سرعت بسیار پایینتری در مقایسه با مسیر اول دارد ، سرعت مسیر دوم 1.54 مگابیت بر ثانیه است و مسیر اول 100 مگابیت بر ثانیه است. با این تفاسیر بهترین مسیر استفاده از مسیر اول است که بسیار سرعت بیشتری دارد با اینکه دو Hop در مسیرش وجود دارد. توجه کنید که فاکتورهایی از قبیل تاخیر یا Delay و پهنای باند یا Bandwidth توسط RIP برای پیدا کردن بهترین مسیر در نظر گرفته نمی شوند. پروتکل مسیریابی EIGRP از روش نسبتا پیچیده تری برای محاسبه Metric Value استفاده می کند. EIGRP برای محاسبه Metric از عوامل مختلف مرتبط با کارایی شبکه اعم از موارد زیر برای محاسبه مقدار Metric Value استفاده می کند :

  1. پهنای باند یا Bandwidth
  2. تاخیر یا Delay
  3. قابل اعتماد بودن یا Reliability
  4. ترافیک فعلی یا Load

فرمول محاسبه Metric Value در پروتکل مسیریابی EIGRP به شکل زیر می باشد :

EIGRP Metric = 256*((K1*Bandwidth) + (K2*Bandwidth)/(256-Load) + K3*Delay)*(K5/(Reliability + K4)))

بصورت پشفرض مقادیر K1 و K3 روی عدد 1 و مقادیر K2 و K4 و K5 روی عدد صفر ست شده اند. معادله ای که در بالا مشاهده می کنید در نهایت به شکل EIGRP Metric = 256*(Bandwidth + Delay) محاسبه می شود که بعدها در قالب یک سناریو کاملا کاربردی به بررسی این موارد در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران خواهیم پرداخت.

  • مقدار Metric Value در پروتکل Open Shortest Path First یا OSPF به چه شکل محاسبه می شود ؟

Open Shortest Path First Metric Value یا OSPF Metric Value به OSPF Cost Value نیز معروف می باشد. OSPF Cost Value مربوط به یک Route خاص با استفاده از محاسبه cost ارسال بسته های اطلاعاتی از شبکه مبدا به شبکه مقصد محاسبه می شود. Cost یک interface تا حد بسیار زیادی به پهنای باند موجود در روی آن interface بستگی دارد. این دقیقا مشابه همان مفهوم cost ای است که ما در Site ها در اکتیودایرکتوری داریم و بر همین اساس اگر مقدار cost یک interface پایین باشد به معنای بالا بودن سرعت و اگر مقدار cost یک interface بالا باشد به معنای پایین بودن سرعت آن interface است.

برای مثال cost یک لینک WAN که 1 مگابیت بر ثانیه است از cost یک لینک WAN با سرعت 8 مگابیت بر ثانیه بالاتر است. OSPF از یک پهنای باند مرجع 100 مگابیت بر ثانیه برای محاسبه Cost Value استفاده می کند. فرمول محاسبه Cost به این شکل است که ابتدا 100 مگابیت بر ثانیه را تبدیل به بیت بر ثانیه می کنیم که می شود 100000000 تقسیم بر پهنای باند واقعی لینک که آن هم بر حسب بیت بر ثانیه است . بنابراین اگر سرعت یک لینک شبکه WAN مقدار 8 مگابیت بر ثانیه باشد مقدار cost آن به شکل زیر محاسبه می شود :

100000000/8000000 = 12.5

جدول زیر برخی از فاکتورهایی است که برای انتخاب بهترین مسیر برای رسیدن به مقصد در پروتکل های مختلف روتینگ استفاده می شود :

مقدار Metric در پروتکل های Dynamic Routing مختلف

اگر روتر چندین مسیر مختلف با یک Administrative Distance مشابه و Metric مشابه پیدا کند ویژگی Load Balancing به وجود می آید.نرم افزار IOS روترهای سیسکو محدودیت 6 Cost برابر در مسیرها و Routing Table را دارد اما در برخی از پروتکل های روتینگ این مقدار یک سری محدودیت ها نیز دارد برای مثال در EIGRP به شما اجازه استفاده از 4 عدد مسیر مشابه یا Equal Cost Route را می دهد. تقریبا برای همه پروتکل های مسیریابی مسیر با کمترین میزان Metric بهترین مسیر یا Route می باشد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات