محمد نصیری
هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و عاشق طبیعت

دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه یادگیری شبکه

دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم؟ برای تبدیل شدن به یک متخصص شبکه و شروع یادگیری شبکه ، باید بدونیم که شبکه رو از کجا شروع کنیم؟ در واقع داشتن یک مسیر راه برای آموزش شبکه و دانستن ترتیب یادگیری دوره های شبکه برای افرادیکه می خواهند تبدیل به یک کارشناس شبکه شوند از اوجب واجبات است . اما پیدا کردن یک نقشه راه آموزش شبکه های کامپیوتری کار چندان ساده ای نیست.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
 1. توسینسو
 2. تعریف شبکه چیست؟
 3. آموزش شبکه شامل چه چیزهایی می شود؟
 4. آموزش شبکه را با چه دوره ای شروع کنیم؟
  1. دوره های آموزش شبکه چه پیشنیازهایی دارد؟
 5. مسیر یادگیری شبکه چیست؟ نقشه راه یادگیری دوره های شبکه
  1. گام اول : آشنایی با مفاهیم ، اصطلاحات و کارکرد شبکه
  2. گام دوم : شناخت اصولی ویندوز در مدیریت شبکه
  3. گام سوم : راه اندازی سرویس های شبکه ویندوزی
  4. گام چهارم : آشنایی با تنظیمات روترها و سویچ های سیسکو
  5. گام پنجم : راه اندازی سرویس های مجازی سازی سرور
  6. گام ششم : مدیریت اینترنت و حجم مصرفی کاربران
  7. گام هفتم  : شروع دنیای متن باز ، ابزارها و امنیت شبکه
 6. آیا دوره های آموزشی شبکه دارای سطح بندی هستند؟
  1. ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه سیسکو
  2. ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه مایکروسافت
  3. ترتیب یادگیری دوره های آموزشی مجازی سازی
  4. ترتیب یادگیری دوره های آموزش لینوکس
  5. ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه میکروتیک
 7. دوره های سیسکو را شرکت کنم یا دوره های مایکروسافت؟
 8. تفاوت آموزش شبکه و آموزش امنیت شبکه در چیست؟
 9. سیسکو را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه یادگیری دوره های سیسکو
 10. شبکه های مایکروسافت را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه دوره های مایکروسافت
 11. مجازی سازی را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه یادگیری مجازی سازی
 12. لینوکس را از کجا شروع کنیم؟ نقشه راه یادگیری دوره های لینوکس
 13. میکروتیک را از کجا شروع کنیم؟ مسیر و نقشه راه یادگیری میکروتیک
 14. نتیجه گیری معرفی دوره های آموزشی شبکه و مسیر راه یادگیری شبکه

به بهترین سایت آموزش شبکه فارسی خوش آمدید

دوره های آموزشی شبکه بسیار متنوع و زیادی در بازار کار شبکه های کامپیوتری وجود دارد. شما باید بتوانید مسیر راه یادگیری شبکه های کامپیوتری با توجه به نیاز بازار را به خوبی از بین این دوره های شبکه پیدا کنید. من در این مقاله صفر تا صد تبدیل شدن به یک ادمین شبکه حرفه ای را به شما آموزش می دهم.

دوره های آموزشی شبکه | آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم | دوره شبکه

این روزها خیلی از افراد متخصص نما به شما برای آموزش دوره های شبکه ، مشاوره هایی می دهند که به عقل جن هم نمی رسد و قطعا شما را به بیراهه می کشد.من ، محمد نصیری با سابقه بیش از 17 سال آموزش شبکه ، مشاوره شبکه و امنیت اطلاعات در سطح بزرگترین سازمان های ایران و جهان به شما ساده ترین ، دقیق ترین و بهترین مسیر راه یادگیری شبکه های کامپیوتری را در این مقاله معرفی می کنم.

تعریف شبکه چیست؟

شما اگر می خواهید آموزش شبکه را بصورت درست و دقیق یاد بگیرید ، باید درک کنید که شبکه چیست؟ اولین جمله ای که اکثر دوره های آموزشی شبکه به شما یاد می دهند دقیقا همین است که شبکه چیست؟ و پاسخ به همین سادگی است ، شبکه به مجموعه ای از کامپیوترها گفته می شود که برای تبادل اطلاعات به همدیگر متصل شده اند. این جمله را تا انتهای این مقاله به خاطر بسپارید تا خوب متوجه ماجرا شوید.

 آموزش شبکه | دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم | دوره شبکه

آموزش شبکه شامل چه چیزهایی می شود؟

قبل از اینکه وارد سوال محبوب چجوری شبکه رو شروع کنیم؟ بشیم ، یک مثال برای شما می زنم که مفهوم شبکه و اهمیت شناخت اجزای اون رو درک کنید. سوال اینجاست ، چجوری من می تونم متخصص ماشین بشم؟ متوجه شدید؟ 
خوب همینجا شما قطعا لبخند می زنید و با خودتان می گویید که متخصص ماشین دیگر چه صیغه ای است؟ در حوزه خودرو و ماشین آلات تخصص های زیادی وجود دارد که در نهایت محصولی به نام ماشین یا خودرو تولید می شود و شما متخصص یکی از این حوزه ها می شوید که در زیر عنوان می کنیم :

 • متخصص برق خودرو
 • متخصص جلوبندی خودرو
 • متخصص مکانیک موتور خودرو
 • متخصص صافکاری و نقاشی خودرو
 • متخصص تودوزی و تزئینات خودرو
 • و ....

همانطور که می بینید تخصص خودرو و ماشین خودش می تواند شامل ده ها تخصص مختلف شود . بنابراین جمله شبکه را از کجا شروع کنیم؟ مثل این است که بگوییم ماشین را از کجا شروع کنیم؟ طبیعتا شما باید وارد یکی از تخصص های حوزه شبکه شوید و درک مناسبی از ماهیت شبکه داشته باشید تا بتوانید به درستی مسیر راه یادگیری شبکه را انتخاب کنید.

دوره های حرفه ای آموزش شبکه را با توسینسو تجربه کنید

آموزش شبکه های کامپیوتری بسیار بسیار متنوع و دارای گرایش های زیادی است که شما به مرور با آنها آشنا می شوید اما نقشه راه یادگیری شبکه و شروع یادگیری شبکه های کامپیوتری با توجه به تجربه بنده ، مسیر مشخصی دارد که اگر به نکاتی که در ادامه عنوان می کنم دقت کنید برای شما بسیار شیرین ، جذاب و راحت خواهد بود. حالا به سراغ سوال اولمان بر میگردیم که شبکه چیست و شامل چه اجزایی می شود ، به نکات زیر توجه کنید :

 • کابل های شبکه و ارتباطات فیزیکی زیرساختی شبکه
 • سخت افزارهای شبکه ( روتر ، سویچ ، اکسس پوینت ، فایروال ، سرور فیزیکی و ... )
 • سیستم عامل های شبکه ( ویندوز ، لینوکس ، یونیکس ، اندروید و ... )
 • سرویس های شبکه ( اکتیودایرکتوری ، وب سرور ، DHCP و DNS  و VPN و ... )
 • نرم افزارهای شبکه ( مجازی سازها ، ایمیل سرورها ، بانک های اطلاعاتی ، مانیتورینگ و ... )
 • امنیت شبکه ( سخت افزارها ، ترافیک ، نظارت بر عملکرد کارکنان ، مدیریت متمرکز و .... )
 •  .....

پس الان متوجه شدید که برای آموزش شبکه های کامپیوتری باید شما اجزای آن را درک کنید. بنابراین یادگیری شبکه های کامپیوتری شامل آموزش دیدن اجزای مختلف شبکه است و دوره های آموزشی شبکه نیز بر همین اساس طبقه بندی می شود که ما نیز ابتدا به معرفی دوره های شبکه مبتنی بر اجزای شبکه و سپس معرفی مسیر راه یادگیری شبکه یا همان شبکه را از کجا شروع کنیم خودمان می رویم .

ما مدعی هستیم دومین وب سایت آموزش شبکه و امنیت برتر ایران هستیم ، اولین را شما به ما معرفی کنید

آموزش شبکه را با چه دوره ای شروع کنیم؟

دوره نتورک پلاس که به اشتباه دوره  آموزش مبانی شبکه هم به آن گفته می شود بدون شک اولین دوره آموزش شبکه ای است که شما باید در مسیر یادگیری شبکه های کامپیوتری آن را به خوبی آموزش ببینید. دوره نتورک پلاس ( CompTIA Network+ ) یکی از مهمترین دوره های آموزش شبکه است که استخوان بندی شروع یادگیری شبکه را شکل می دهد.

آموزش نتورک پلاس | آموزش شبکه | دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم | دوره شبکه

دوره های آموزش شبکه چه پیشنیازهایی دارد؟

پایه و اساس همه دوره های آموزش شبکه ، همه دور های آموزش امنیت شبکه ، همه دوره های فناوری اطلاعات و ... همگی دوره نتورک پلاس است و بس ... سرفصل دوره آموزشی نتورک پلاس شما شامل موارد زیر می باشد :

 1. پایه و اساس و نحوه کارکرد شبکه یا Networking Fundamentals : در این سرفصل شما باید بتوانید مفاهیم اولیه شبکه مثل سرویس های شبکه و انواعشان ، ارتباطات فیزیکی شبکه و انواعشان ، توپولوژی ها یا همبندی های شبکه و انواعشان ، معماری شبکه و در نهایت مفاهیم اولیه سرویس های پردازش ابری را به خوبی بشناسید.
 2. نحوه پیاده سازی و عملکرد تجهیزات شبکه یا Network Implementations : در این سرفصل شما باید بتوانید به خوبی نحوه عملکرد تجهیزات شبکه اعم از سویچ ، روتر ، فایروال و ... را بشناسید ، مکانیزم و روش مسیریابی اطلاعات در شبکه های کامپیوتری را درک کنید ، راهکارهای مبتنی بر اترنت را پیاده سازی کنید و در نهایت درک درستی از شبکه های بسیم یا وایرلس و تکنولوژی های بکار رفته در آنها به دست بیاورید.
 3. نحوه عملکرد شبکه ( عملیات شبکه ) یا Network Operations : در این سرفصل شما باید بتوانید مفاهیمی مثل مانیتورینگ و نظارت بر شبکه ، طرح تداوم کسب و کار یا BCP ، روشهای مختلف مانیتورینگ شبکه و ... را به خوبی درک کنید و آماده شناخت مرکزی به نام NOC در شبکه شوید.
 4. مفاهیم اولیه امنیت شبکه و اطلاعات یا Network Security : شما باید در این سرفصل مفاهیم اولیه امنیت شبکه و ارتباطات ، انواع حملاتی که بصورت معمول به شبکه ها انجام می شوند و تهدیدات امنیتی شبکه را به خوبی درک کنید تا آماده امن کردن شبکه در قالب امنیت تدافعی شوید.
 5. رفع اشکال شبکه یا Network Troubleshooting : در این سرفصل شما باید با توجه به شناخت تجهیزات شبکه ، کابل کشی شبکه ، سرویس ها و پروتکل های شبکه ، به خوبی مکانیزم رفع اشکالات ارتباطی شبکه را درک کنید و آنها را رفع کنید.

دوره آموزشی نتورک پلاس بدون شک مهمترین دوره برای شروع یادگیری شبکه است و اینقدر مباحث زیاد و حجیمی دارد که معمولا در آموزشگاه های مختلف فناوری اطلاعات کشور به هیچ عنوان بصورت کامل تدریس نمی شود . حتما به شما پیشنهاد می کنم مقاله زیر را در خصوص یادگیری شبکه با دوره نتورک پلاس مطالعه کنید :

مسیر یادگیری شبکه چیست؟ نقشه راه یادگیری دوره های شبکه

در خصوص شروع یادگیری شبکه امروز چیزی به شما میگم که هر آموزشگاهی به شما نمیگه و واقعیت های بازار کار شبکه در دنیای واقعی هست . دوست عزیزی که قصد دارید دوره های آموزشی شبکه رو شروع کنید ، دیگه دوران تک بعدی بودن در زمان ورود به دنیای شبکه های کامپیوتری گذشته ، این یعنی شما باید یک حدود تخصصی در همه گرایش های شبکه که مورد نیاز بازار کار هست ابتدا یاد بگیرید و بعد از یادگیری اینها در اصطلاح یک آچار فرانسه هستید که می تونید وارد بازار کار شبکه بشید .

آموزش شبکه های کامپیوتری از مبتدی تا پیشرفته را با ما یاد بگیرید

در ادامه می تونید با توجه به علاقه ای که دارید گرایش تخصصی شبکه پیدا کنید و به عنوان متخصص شبکه در یک حوزه خاص فعالیت کنید. در این پاراگراف میخام به شما مسیر راه یادگیری شبکه ای که خودم بهش اعتقاد دارم و با خیال راحت می تونم تاییدش کنم رو به شما معرفی کنم . بعد از مطالعه ادامه مقاله شما پاسخ این جمله که چجوری شبکه رو شروع کنیم و چه تخصص هایی از شبکه رو باید یاد بگیرم و ... رو قطعا پید خواهید کرد. شبکه رو به شکل زیر یاد بگیرید :

 1. گام  اول : دوره آموزش نتورک پلاس ( دوره آموزش مبانی شبکه در اصطلاح عام )
 2. گام دوم : دوره آموزش MCSA ویندوز کلاینت یا ویندوز 10 ( شما باید با ویندوز کلاینت آشنا باشید )
 3. گام سوم : دوره آموزش MCSA ویندوز سرور ( هر نسخه ای که مورد نیاز بازار کار است )
 4. گام چهارم : دوره آموزش CCNA روتینگ و سویچینگ سیسکو ( برای آشنایی با زیرساخت شبکه )
 5. گام پنجم : دوره آموزش VCP مجازی سازی مرکز داده ( برای یادگیری مجازی سازی )
 6. گام ششم : دوره آموزش MTCNA میکروتیک ( برای یادگیری تجهیزات زیرساختی میکروتیک و اشتراک اینترنت )
 7. گام هفتم : دوره آموزش لینوکس ( از دوره آموزش لینوکس اسنشیال تا دوره آموزش LPIC 1 )
 8. و تمام ...

شما تا این مرحله از یادگیری شبکه های کامپیوتری ، تبدیل به یک ادمین شبکه حرفه ای شده اید که می تواند براحتی وارد بازار کار شود. بعد از ورود به بازار کار ، شما می توانید با توجه به علاقه مندی هایی که برای شما به وجود آمده است ، گرایش تخصصی تری در شبکه انتخاب کنید که در ادامه این گرایش ها را به شما معرفی می کنیم. برای اینکه بدانید چرا مسیر راه یادگیری و آموزش شبکه بالا را به شما پیشنهاد دادیم ، دلایل خودم را به ترتیب در ادامه عنوان می کنم :

گام اول : آشنایی با مفاهیم ، اصطلاحات و کارکرد شبکه

شما با یادگیری دوره شبکه نتورک پلاس مفاهیم و مبانی شبکه را آموزش می بینید و آماده می شود که هر گرایشی را در شبکه ادامه بدهید ، بعد از یادگیری دوره آموزش نتورک پلاس ، شما دیگر با خیلی از مفاهیم و اصطلاحات غریبه نیستید و می دانید شبکه ها ، پروتکل ها ، استانداردها ، سرویس ها ، پورت ها ، سخت افزارها ، کابلها و ... چگونه کار می کنند.

بیشتر بدانید : دوره آموزش مبانی شبکه یا نتورک پلاس

آموزش MCSA ویندوز ده | آموزش شبکه | دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم | دوره شبکه

گام دوم : شناخت اصولی ویندوز در مدیریت شبکه

تقریبا بیشتر از 95 درصد سیستم عامل های کاربری در شبکه های دنیا ، ویندوز مایکروسافت هستند و کاربران اکثرا با سیستم عامل ویندوز کار می کنند ، شما با یادگیری دوره MCSA ویندوز 10 با ساختار سیستم عامل ویندوز ، نصب کردن ویندوز ، اشتراک گذاری پوشه ها ، سطوح دسترسی در شبکه ، پارتیشن بندی ، مدیریت سخت افزارها ، تنظیمات شبکه و ... آشنا می شوید و تبدیل به یک پشتیبان شبکه یا Help Desk قهار می شوید.

بیشتر بدانید : دوره آموزش شبکه مایکروسافت ( پشتیبانی کاربر )

آموزش MCSA ، آموزش شبکه ، دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم ، دوره شبکه

گام سوم : راه اندازی سرویس های شبکه ویندوزی

در اکثر سازمان های ایران و البته دنیا ، سیستم عامل قالب سرورها ، ویندوز سرور است. نسخه ویندوز سرور چندان تفاوتی ندارد ، در واقع شما از نسخه 2012 تا نسخه 2022 هر سیستم عامل ویندوز سروری را یاد بگیرید برای بازار کار مناسب هست . همیشه قرار نیست هر چیزی که جدیدتر باشد کاربردی تر باشد. شما با یادگیری دوره آموزش MCSA ویندوز سرور ، تبدیل به یک ادمین شبکه مایکروسافتی قهار می شوید و کارتان تضمین شده است.

بیشتر بدانید : دوره های آموزش شبکه مایکروسافت

آموزش سیسکو ، آموزش MCSA ، آموزش شبکه ، دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم ، دوره شبکه

گام چهارم : آشنایی با تنظیمات روترها و سویچ های سیسکو

تقریبا بدون شناختن و توانایی کار حداقلی با تجهیزات سیسکو ، کار کردن شما در شبکه همیشه لنگ می زند. الزامی نیست که دوره های پیشرفته سیسکو را یاد بگیرید اما در حد همین که دوره شبکه CCNA روتینگ و سویچینگ را بلد باشید کفایت می کند که شما بتوانید نیازهای کلی خودتان در حوزه زیرساخت شبکه را براورده کنید و برای کوچکترین مشکلی در این حوزه به متخصص سیسکو نیاز نداشته باشید.

آموزش MCSA ، آموزش شبکه ، دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم ، دوره شبکه

بعد از این دوره آموزشی شبکه ، شما نیازی به درخواست کمک از یک متخصص زیرساخت شبکه نخواهید داشت.

بیشتر بدانید : دوره های آموزش سیسکو

آموزش MCSA ، آموزش شبکه ، دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم ، دوره شبکه

گام پنجم : راه اندازی سرویس های مجازی سازی سرور

تقریبا این روزها هیچ سازمان ، شرکت و شبکه ای را نخواهید دید که از نرم افزارهای مجازی سازی سرور استفاده نکنند. استفاده از سرورهای مجازی بدون شک عضو جدایی ناپذیر شبکه های امروزی است و اگر کسی بگوید من مجازی سازی بلد نیستم یا این در تخصص من نیست. عملا خودش را غیر متخصص معرفی کرده است. در این راستا شرکت VMware پیشتاز دنیای مجازی سازی است و شما حداقل دوره آموزش مجازی سازی VCP-DCV را باید بلد باشید. بعد از یادگیری این دوره آموزشی شما یک متخصص مجازی سازی شبکه خواهید شد.

بیشتر بدانید : دوره های آموزش مجازی سازی

آموزش MCSA ، آموزش شبکه ، دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم ، دوره شبکه

گام ششم : مدیریت اینترنت و حجم مصرفی کاربران

دیگر هیچ شرکت و سازمانی نمی خواهد که اینترنت بدون محدودیت حجمی و بدون کنترل در اختیار کاربرانش قرار بدهد. تجهیزات میکروتیک این امکان را به شما می دهند که اینترنت و حجم ترافیک مصرفی کاربران را مدیریت کنید و در اصطلاح اکانتینگ اینترنت انجام می دهند  ، مثل همین کاری که ISP های شما برای اینترنت انجام می دهند. با یادگیری دوره شبکه میکروتیک ( دوره MTCNA ) شما براحتی کنترل اینترنت شبکه خود را در دست می گیرید.

بیشتر بدانید : دوره های آموزش میکروتیک

آموزش MCSA ، آموزش شبکه ، دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم ، دوره شبکه

گام هفتم  : شروع دنیای متن باز ، ابزارها و امنیت شبکه

سیستم عامل لینوکس ( Linux ) این روزها جزء جدایی ناپذیر شبکه های شما شده است. تقریبا هیچ جایی را پیدا نمی کنید که این سیستم عامل وجود نداشته باشد. از تجهیزات VoIP شبکه گرفته تا فایروال ها ، سرویس های مانیتورینگ شبکه ، سرویس های هاستینگ اینترنت ، حتی میکروتیک و VMware هم در نهایت با لینوکس مرتبط می شوند. بنابراین داشتن دانش لازم در حوزه لینوکس یک الزام در تبدیل شدن به یک متخصص شبکه است. بعد از یادگیری دوره آموزشی LPIC 1 شما یک متخصص شبکه آشنا به لینوکس خواهید بود.

بیشتر بدانید : معرفی دوره های آموزش لینوکس

توجه کنید که شروع یادگیری شبکه باید متناسب با نیاز بازار کار باشد و شما با یادگیری این دوره های آموزشی شبکه که معرفی کردیم تبدیل به یک آچار فرانسه آماده به کار برای ورود به دنیای شبکه خواهید شد.

آیا دوره های آموزشی شبکه دارای سطح بندی هستند؟

جواب بله است . همه دوره های آموزشی شبکه دارای سطح بندی هستند. از سطح مقدماتی ( Elementary ) تا سطح متوسط ( Intermediate ) و در نهایت سطح متخصص ( Expert ) دسته بندی می شوند. این سطح بندی و Level داشتن دوره های شبکه تقریبا در همه دوره های آموزشی شبکه بین المللی صادق است. من بصورت خلاصه سطح بندی دوره های شبکه بین المللی که اسمشان را شنیده اید را مطرح می کنم , و در عین حال ترتیب یادگیری دوره های شبکه مربوطه را نیز قرار می دهم :

ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه سیسکو

 1. دوره آموزش شبکه سیسکو سطح مقدماتی = دوره آموزش CCNA
 2. دوره آموزش شبکه سیسکو سطح متوسط = دوره آموزش CCNP
 3. دوره آموزش شبکه سیسکو سطح پیشرفته : دوره آموزش CCIE

ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه مایکروسافت

 1. دوره آموزش شبکه مایکروسافت مقدماتی = دوره آموزش MCSA ویندوز کلاینت
 2. دوره آموزش شبکه مایکروسافت سطح متوسطه = دوره آموزش MCSA ویندوز سرور
 3. دوره آموزش شبکه مایکروسافت سطح پیشرفته = دوره آموزش MCSE ویندوز سرور

ترتیب یادگیری دوره های آموزشی مجازی سازی

 1. دوره آموزش مجازی سازی سطح مقدماتی = دوره آموزش VMware Workstation
 2. دوره آموزش مجازی سازی سطح متوسطه = دوره آموزش VCP DCV یا آموزش مجازی سازی مرکز داده
 3. دوره آموزش مجازی سازی سطح پیشرفته = دوره آموزش VCAP یا Optimize and Scale

ترتیب یادگیری دوره های آموزش لینوکس

 1. دوره آموزش لینوکس سطح مقدماتی = دوره آموزش لینوکس اسنشیال ( Linux Essentials )
 2. دوره آموزش لینوکس سطح متوسط = دوره آموزش LPIC 1 ( آموزش مدیریت سیستم عامل لینوکس )
 3. دوره آموزش لینوکس سطح پیشرفته = دوره آموزش LPIC 2 ( آموزش مدیریت شبکه سیستم عامل لینوکس )
 4. دوره آموزش لینوکس سطح فوق تخصص = دوره آموزش LPIC 3 ( گرایش های امنیت ، مجازی سازی و .... )

ترتیب یادگیری دوره های آموزش شبکه میکروتیک

 1. دوره آموزش میکروتیک سطح مقدماتی = دوره آموزش MTCNA
 2. دوره آموزش میکروتیک سطح متوسط = دوره آموزش MTCRE و دوره آموزش MTCTCE

شما با توجه به اینکه در چه زمینه ای بعد از یادگیری شبکه با مسیر راه گفته شده ، علاقه مند شدید ، وارد سطوح بالاتر در هر کدام از تخصص های گفته شده می شوید و هیچ نیازی نیست که در ابتدای کار صفر تا صد دوره های شبکه را یاد بگیرید.

پاسخ سوال ، چگونه کارشناس شبکه شویم را از ما بخواهید

دوره های سیسکو را شرکت کنم یا دوره های مایکروسافت؟

یکی از معمول ترین سوالات دانشجویان کامپیوتر برای ورود به دنیای شبکه های کامپیوتری ، انتخاب بین شبکه های مایکروسافت و شبکه های سیسکو است. در پاسخ به این دوستان باید به این موضوع دقت کنید که دو فاکتور اصلی در انتخاب بین سیسکو و مایکروسافت وجود دارد.

اولین فاکتور علاقه شخصی شما به هر یک از حوزه های شبکه سیسکو یا مایکروسافت است و دومین فاکتور بحث بازار کار متخصص شبکه و متخصص سیسکو است. به عنوان کسیکه به خوبی بازار کار شبکه را در ایران و دنیا می شناسم ، به هیچ عنوان به کسی توصیه نمی کنم که در وهله اول شروع به یادگیری یک تخصص صرف کند.

آموزش رایگان دوره های شبکه را در توسینسو پیدا کنید

یعنی صرفا متخصص مایکروسافت شود یا صرفا متخصص سیسکو شود. شما باید ابتدا وارد بازار کار شبکه شوید ، چند سال فعالیت کنید ، رزومه جمع کنید و بعد در نهایت بر حسب علاقه ای که به دست آورده اید ، گرایش انتخاب کنید. ینابراین برای افرادیکه تازه کار هستند بنده نه مایکروسافت و نه سیسکو را توصیه نمی کنم بلکه همچنان اعتقاد دارم شما باید بر اساس همان هفت گام ( چگونه شبکه را شروع کنیم ) که قبلا در همین مقاله گفتیم

ابتدا شبکه را یاد بگیرید و بعد از چند سال بین تخصص های مختلف انتخاب کنید. بدیهی است بازار کار مایکروسافت به دلیل همه گیری بیشتر ، بهتر از سیسکو است اما این فقط در ابتدای کار است و اگر شما تجربه کار کردن در محیط های بزرگ را به دست بیاورید ، به مرور کار برای متخصص سیسکو هم در سطوح کلان وجود دارد.

به بهترین آموزش های شبکه های کامپیوتری خوش آمدید

تفاوت آموزش شبکه و آموزش امنیت شبکه در چیست؟

وقتی صحبت از آموزش شبکه و آموزش امنیت شبکه می شود ، اکثر تازه کارها فکر می کنند که این دو مسئله از هم جدا هستند و به دنبال مسیر راه یادگیری شبکه و امنیت شبکه مجزا از هم هستند. اگر بخواهیم مثال مفهوم تری بزنیم باید پزشکی را مثال بزنیم ، آیا پزشک متخصص قلب و عروق نمی تواند یک پزشک عمومی باشد؟

این دقیقا سوالی است که در خصوص یادگیری شبکه و امنیت شبکه باید از خودتان بپرسید تا به نتیجه برسید. آیا وقتی کسی کارشناس امنیت شبکه است ، درکی از شبکه ندارد و به یکباره متخصص امنیت شبکه شده است؟ قطعا پاسخ خیر است.

ترتیب دوره های شبکه مایکروسافت و سیسکو را از متخصصین واقعی بپرسید

مسیر راه شروع یادگیری شبکه و شروع یادگیری امنیت شبکه یکسان است . شما قطعا باید دوره های شبکه را به خوبی یاد بگیرید که بتوانید امنیت شبکه را برقرار کنید. اما بصورت خلاصه عنوان می کنم مبحث امنیت شبکه و امنیت اطلاعات و مسیر راه یادگیری امنیت شبکه کمی پیچیده تر از مسیر راه یادگیری شبکه است

و دارای گرایش های مختلفی است که باید بر اساس نیازتان به آنها فکر کنید . به همین دلیل برای اینکه درکتان از امنیت شبکه و مسیر راه یادگیری امنیت شبکه بیشتر شود ، پیشنهاد می کنم حتما ویدیوی آموزشی زیر را که در خصوص مسیر راه یادگیری امنیت شبکه و البته مسیر راه هکر شدن می باشد را ببینید :

سیسکو را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه یادگیری دوره های سیسکو

یادگیری شبکه های سیسکو و دوره های آموزشی شبکه سیسکو هم قطعا مسیر راه مشخصی دارد که اگر تا اینجای مقاله همراه ما باشید ، به این نتیجه رسیده اید که قطعا بعد از طی کردن مسیر راه یادگیری شبکه و بدست آوردن پاسخ این سوال که چجوری شبکه را شروع کنیم؟

به سراغ تخصص سیسکو می رویم . دوره های شبکه سیسکو نیز بسیار متنوع هستند و مسیر راه یادگیری سیسکو نیز تا حد زیادی مشخص است و مثل شروع شبکه یک دوره عمومی و در نهایت تبدیل به دوره های تخصصی می شود. دوره های آموزشی سیسکو نیز دارا گرایش ها و تخصص های مختلف هستند که معمولا با سرفصل های CCNA برای دوره های مقدماتی ، CCNP برای دوره های متوسطه و CCIE برای دوره های پیشرفته مطرح می شوند . جدیدا دوره CCENT نیز مطرح شده است که معمولا در دل دوره CCNA آموزش داده می شود . در ادامه گرایش های دوره های آموزش شبکه سیسکو را به شما معرفی می کنیم :

 • دوره CCNA Routing and Switching ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Security ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Wireless  ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Voice ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Storage Networking  ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )
 • دوره CCNA Design ( سطوح بالاتر CCNP و CCIE خواهد بود )

همانطور که ملاحظه می کنید دوره های سیسکو نیز بسیار متنوع هستند اما تخصصی تر هستند. مثل نتورک پلاس برای ورود به دنیای شبکه ، برای ورود به دنیای سیسکو نیز یادگیری دوره CCNA Routing and Switching توصیه می شود که در قسمت شروع یادگیری شبکه و نقشه راه شبکه در موردش صحبت کردیم. در عین حال برای یادگیری شبکه های مبتنی بر سیسکو ، حتما پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید :

بیشتر بدانید : 44 نکته در یادگیری سیسکو و مسیر آموزشی دوره های Cisco

شبکه های مایکروسافت را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه دوره های مایکروسافت

بدون شک محبوب ترین دوره آموزشی شبکه در دنیا ، دوره های آموزش شبکه های مایکروسافت یا همان دوره های مهندسی شبکه مایکروسافت هستند. مسیر یادگیری دوره های مایکروسافت تقریبا خیلی واضح و مشخص است . شما با یک دوره آموزش کلاینت ویندوز مایکروسافت که به عنوان دوره آموزشی MCSA ویندوز ده شناخته می شود کارتان را شروع می کنید

دیگر کتاب آموزش شبکه به تنهایی کافی نیست ، باید دوره ببینید

و بعد دوره آموزش MCSA ویندوز سرور مورد نیاز بازار را ادامه می دهید و شک نکنید در ایران چیزی که نیاز نیست یادگیری دوره آموزش MCSE مایکروسافت و برای اینکار دلایل بسیاری وجود دارد. اگر می خواهید مسیر یادگیری شبکه های مایکروسافت را به خوبی متوجه شوید. تفاوت MCSA و MCSE و خیلی نکاتی که قطعا آموزشگاه ها نمی خواهند بدانید را درک کنید به مطلب زیر مراجعه کنید تا به خوبی متوجه شوید منظور از دوره MCSA چیست و چرا نباید به سمت دوره MCSE بروید :

مجازی سازی را از کجا شروع کنیم؟ مسیر راه یادگیری مجازی سازی

دوره های آموزش مجازی سازی در شبکه یکی دیگر از محبوب ترین دوره های آموزش شبکه هستند که این روزها نیاز اصلی بازار کار بعد از یادگیری شبکه های مایکروسافت به حساب می آیند. دوره های مجازی سازی متنوعی در دنیا وجود دارد اما سردمدار بازار کار مجازی سازی در دنیا شرکت VMWare و دوره های آموزش VMware ای است که این شرکت ارائه داده است و از شرکت های بزرگ و کوچک در دنیا همگی از محصولات آن استفاده می کنند.

دوره های مجازی سازی شرکت VMware نیز مثل دوره های آموزش شبکه سیسکو و دوره های آموزش شبکه مایکروسافت دارای مسیر راه مشخصی هستند که از سطح مقدماتی تا سطح پیشرفته به شما مجازی سازی را آموزش می دهند. با توجه به اینکه این مبحث برای خودش دنیایی بحث دارد بصورت مجزا در قالب یک مقاله با عنوان مجازی سازی را از کجا شروع کنیم یا نقشه راه یادگیری مجازی سازی در ادامه قرار می دهیم :

لینوکس را از کجا شروع کنیم؟ نقشه راه یادگیری دوره های لینوکس

دوره های لینوکس نیز مثل دوره های آموزش شبکه مایکروسافت محبوب هستند اما هنوز درجه محبوبیت آنها به خاطر ماهیت لینوکس آنقدر توسعه نیافته است. هر چند این روزها با معرفی شدن تخصص هایی مثل DevOps و DevSecOps  و ... لینوکس بسیار بر سر زبانها افتاده است.

این مقاله در خصوص مسیر راه یادگیری شبکه است و در خصوص یادگیری لینوکس نیست . هر چند همپوشانی در این میان خیلی وجود دارد و عملا یادگیری شبکه یعنی یادگیری مجموعه یا از تخصص های موجود در شبکه که لینوکس قطعا یکی از انهاست.

بحث کردن در خصوص نقشه راه یادگیری دوره های لینوکس در این مقاله نمی گنجند اما قبلا در توسینسو بنده بصورت مفصل هم در قالب مقاله و هم در قالب ویدیو ، کاملترین راهنمای دوره های لینوکس را برای شما در لینک های زیر آماده کرده ام که می توانید به آنها مراجعه کنید :

بیشتر بخوانید : دوره های آموزش لینوکس را از کجا شروع کنیم؟ نقشه راه آموزش لینوکس

میکروتیک را از کجا شروع کنیم؟ مسیر و نقشه راه یادگیری میکروتیک

اما دوره های آموزشی میکروتیک را می توان ساده ترین دوره های آموزشی شبکه دانست. اگر دانش مقدماتی شبکه را طبق مسیر راهی که گفتیم داشته باشید ، تقریبا می توانید در کمتر از یک ماه به کلیه دوره های آموزشی میکروتیک تسلط پیدا کنید.

آموزش MCSA ، آموزش شبکه ، دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم ، دوره شبکه

به قول خودمان مورچه چیه که کله پاچش چی باشه ! وقتی سیسکو بلد هستید ، میکروتیک در برابرش حرفی برای گفتن ندارد. اما در میان دوره های آموزشی شبکه میکروتیک پیچیدگی خاصی وجود ندارد ، تقریبا بعد از یادگیری دوره MTCNA میکروتیک شما می توانید تمامی دوره های میکروتیک را بصورت همزمان یاد بگیرید که در ادامه این دوره ها را با لینک معرفی می کنیم. هر چند برای شمایی که می خواهید متخصص شبکه عمومی شوید تا حد همان MTCNA کفایت می کند :

 1. دوره آموزشی MTCNA ( Mikrotik Certified Network Associate ) با هدف یادگیری مقدماتی میکروتیک
 2. دوره آموزشی MTCRE ( MikroTik Certified Routing Engineer ) | با هدف آموزش مسیریابی
 3. دوره آموزشی MTCWE ( MikroTik Certified Wireless Engineer ) با هدف آموزش شبکه های وایرلس
 4. دوره آموزشی MTCTCE  ( MikroTik Certified Traffic Control Engineer ) با هدف مدیریت ترافیک شبکه
 5. دوره آموزشی MTCUME ( MikroTik Certified User Management Engineer )  با هدف آموزش مدیریت کاربران
 6. دوره آموزشی MTCINE  ( MikroTik Certified Inter Network Engineer ) با هدف مدیریت پروتکل های روتینگ
 7. دوره آموزشی MTCSWE ( MikroTik Certified Switching Engineer ) با هدف آموزش سویچینگ
 8. دوره آموزشی MTCIPv6E ( Mikrotik Certified IPv6 Engineer ) با هدف یادگیری آدرس IP نسخه 6
 9. دوره آموزشی MTCSE ( Mikrotik Certified Security Engineer ) با هدف یادگیری امنیت شبکه

نتیجه گیری معرفی دوره های آموزشی شبکه و مسیر راه یادگیری شبکه

شما باید تا اینجا به این نتیجه رسیده باشید که مسیر راه یادگیری شبکه تقریبا مشخص است . شما ابتدا باید مفاهیم ، سپس بصورت تخصصی وارد دوره های مایکروسافت شده و کمی از لینوکس ، کمی از سیسکو ، کمی از مجازی سازی را یاد بگیرید و با میکروتیک خودتان را آماده ورود به بازار کار کنید .

در این مرحله شما یک متخصص شبکه عمومی هستید. به مرور با انتخاب گرایش مناسب از بین تخصص هایی مثل سیسکو ، لینوکس ، مجازی سازی ، مایکروسافت و امنیت شبکه یکی را انتخاب می کنید و بعد از آن باید به دنبال پاسخ سوال مسیر راه یادگیری امنیت شبکه باشید. بنده پاسخگوی همه سوالات شما در خصوص یادگیری شبکه ، آموزش شبکه و مسیر راه درست در قسمت نظرات هستم . پیروز باشید

 • چگونه با آموزش شبکه تبدیل به یک متخصص شویم؟

  برای تبدیل شدن به یک متخصص شبکه نیاز به مسیر راه یادگیری شبکه دارید ، مسیر یادگیری شبکه های کامپیوتری به ترتیب یادگیری دوره نتورک پلاس ، دوره MCSA ویندوز کلاینت ، دوره MCSA ویندوز سرور ، دوره مجازی سازی یا VCP ، دوره لینوکس تا سطح LPIC1 ، دوره سیسکو تا سطح CCNA ، دوره میکروتیک در سطح MTCNA می باشد ، شما با یادگیری این دوره ها تبدیل به یک کارشناس شبکه می شوید که تقریبا در همه شبکه های ایران و جهان به عنوان مدیر سیستم می تواند فعالیت کند
 • نقشه راه آموزش شبکه های کامپیوتری چیست؟

  یادگیری دوره نتورک پلاس ، یادگیری دوره شبکه مایکروسافت ، یادگیری دوره شبکه سیسکو ، یادگیری دوره شبکه لینوکس ، یادگیری دوره مجازی سازی مرکز داده جزو اصلی نقشه راه آموزش شبکه های کامپیوتری هستند ، از طرفی لیست دوره های آموزشی شبکه را بصورت مفصل در این مقاله برای شما معرفی کرده ایم.
 • امنیت شبکه را از کجا شروع کنم؟

  مسیر یادگیری امنیت شبکه چیزی متفاوت از مسیر یادگیری شبکه نیست فقط بعد از یادگیری درست و کامل مسیر یادگیری شبکه ، گرایش های امنیتی مرتبط با حوزه تخصصی خود در شبکه را باید دنبال کنید برای مثال بعد از یادگیری دوره شبکه مایکروسافت می توانید به دنبال امنیت در شبکه های مایکروسافت بروید ، یا بعد از یادگیری دوره شبکه سیسکو می توانید وارد دوره های تخصصی امنیت سیسکو شوید و به همین ترتیب دوره های امنیت لینوکس ، امنیت در مجازی سازی ، امنیت در میکروتیک و ... در نهایت تبدیل به یک کارشناس امنیت شبکه می شوید ، هر چند توصیه می شود که در این حین برای بالا بردن آگاهی خودتان حتما دوره آموزشی سکیوریتی پلاس را یاد بگیرید

محمد نصیری
محمد نصیری

هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و عاشق طبیعت

محمد نصیری در اینستاگرام با اکانت IranCySec هستم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات