محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

دوره آموزش نتورک پلاس چیست؟ 20 نکته دوره نتورک پلاس که نمیدانید

دوره آموزش نتورک پلاس چیست؟ دوره نتورک پلاس برای چه کسانی طراحی شده است؟ آیا دوره Network Plus یک دوره عمومی شبکه است؟ پاسخ همه این سوالات و 20 نکته دیگر درباره دوره آموزشی نتورک پلاس را در این مقاله به دست خواهید آورد. دوره نتورک پلاس ( Network+ ) دریچه ورود شما به دنیای فناوری اطلاعات است. شاید اکثر جاهایی که این سوال پرسیده می شود که مدرک نتورک پلاس چیست؟ پاسخ آن به این شکل مطرح می شود که نتورک پلاس مبانی و مفاهیم اولیه شبکه برای ورود به دنیای شبکه های کامپیوتری است و اولین قدم در یادگیری شبکه های کامپیوتری و آموزش شبکه است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
 1. نتورک پلاس چیست؟ ویدیوی معرفی دوره نتورک پلاس
 2. کامپتیا چیست؟ معرفی شرکت CompTIA مالک دوره نتورک پلاس
 3. دوره آموزشی نتورک پلاس CompTIA Network+
 4. نتورک پلاس ( Network+ Plus ) چیست؟ تعریف نتورک پلاس از نظر CompTIA
 5. دوره آموزشی نتورک پلاس CompTIA Network+
 6. نتورك پلاس ( Network + plus ) چيست؟‌ به ساده ترین تعریف ممکن
 7. یک مثال عملی از کاربرد نتورک پلاس در دنیای واقعی می توانید ارائه کنید؟
 8. در دوره نتورک پلاس چه مطالبی تدریس می شود؟ سرفصل نتورک پلاس
 9. آموزش نتورک پلاس چقدر زمان می برد؟
 10. آخرین نسخه دوره نتورک پلاس چیست؟  تغییرات نسخه های نتورک پلاس
 11. آیا امکان شرکت در آزمون بین المللی نتورک پلاس در ایران وجود دارد؟
 12. آیا گرفتن مدرک نتورک پلاس بین المللی در ایران ارزش دارد؟
 13. آیا مدرک نتورک پلاس سابقه کاری محسوب می شود؟
 14. آمادگی برای آزمون نتورک پلاس چقدر زمان می برد؟
 15. آیا من با مدرک نتورک پلاس می توانم شاغل شوم؟
 16. با مدرک نتورک پلاس چه کاری می توانید انجام دهید؟
 17. آیا دوره نتورک پلاس سخت تر از دوره سکیوریتی پلاس است؟
 18. آیا نتورک پلاس یک رشته تخصص محسوب می شود؟
 19. آیا نتورک پلاس یک دوره کوتاه مدت و مقدماتی محسوب می شود؟
 20. دوره آموزشی نتورک پلاس ، پیشنیاز چه دوره هایی است؟
 21. چرا قبل از ورود به دوره های مایکروسافت و سیسکو باید نتورک پلاس را یاد بگیریم؟
 22. آیا شرکت در دوره های نتورک پلاس نیاز به پیشنیاز خاصی دارد؟
 23. برای آموزش نتورک پلاس از کجا باید شروع کنیم؟

بیشتر بخوانید : شبکه رو از کجا شروع کنم؟ به زبان بسیار ساده با ویدیو

این جمله اشتباه نیست همه همه مطلب را نمی رساند . زمانیکه در خصوص گواهینامه بین المللی CompTIA Network+ صحبت می کنیم در واقع ما در خصوص اولین قدم برای ورود به دنیای شبکه های کامپیوتری ( مایکروسافت ، سیسکو ، مجازی سازی ، میکروتیک و ... ) ، اولین قدم در ورود به دنیای اینترنت اشیاء ، اولین قدم برای ورود به دنیای امنیت اطلاعات ، اولین قدم در ورود به دنیای هک و نفوذ و به زبان ساده تر اولین قدم برای ورود به هر حوزه ای در خصوص فناوری اطلاعات صحبت می کنیم.

نتورک پلاس چیست ، دوره نتورک پلاس چیست ، معرفی دوره آموزش Network+
بنابراین دوره Network+ یکی از مهمترین ، پر چالش ترین و پر مفهوم ترین دوره های آموزشی شبکه و فناوری اطلاعات است که شما را انواع تکنولوژی های شبکه ، زیرساختی ، نرم افزاری ، امنیتی ، مدیریتی و ... آشنا می کند و تعریف دوره مبانی شبکه اصلا برازنده نتورک پلاس نیست.

کامپتیا چیست؟ معرفی شرکت CompTIA مالک دوره نتورک پلاس

کامپتیا یا CompTIA مخفف کلمه های Computing Technology Industry Association است و یک مرکز عام المنفعه آمریکایی است که وظیفه صادر کردن گواهینامه های خاص حوزه فناوری اطلاعات را بر عهده دارد. از کامپتیا به عنوان محبوب ترین مرکز صدور گواهینامه های فناوری اطلاعات که اکثر شرکت ها و ارگان های بزرگ آن را به عنوان پیشنیاز تخصص های خودشان قبول دارند نام برده می شود.

نتورک پلاس چیست ، معرفی دوره آموزشی نتورک پلاس

دوره آموزشی نتورک پلاس CompTIA Network+

مدارک کامپتیا به هیچ شرکت یا مجموعه خاصی تعلق ندارند و در بیشتر از 120 کشور دنیا مورد پذیرش هستند. در حال حاضر بیش از 2 و نیم میلیون نفر در دنیا دارای گواهینامه های این شرکت هستند. محبوب ترین دوره های مجموعه کامپتیا به ترتیب دوره های نتورک پلاس ، دوره سکیوریتی پلاس و دوره استوریج پلاس هستند.

نتورک پلاس ( Network+ Plus ) چیست؟ تعریف نتورک پلاس از نظر CompTIA

CompTIA Network+ به توسعه شغل و موقعیت کاری شما در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات کمک می کند تا بتوانید تنظیمات ، مدیریت و رفع اشکال شبکه های کامپیوتری را بهتر و اصولی تر انجام دهید. دریافت گواهینامه نتورک پلاس به این معنی است که شما دانش فنی لازم برای نگهداری و امن سازی اولیه شبکه های کامپیوتری را دارا هستید.
بر خلاف بیشتر گواهینامه های شبکه و فناوری اطلاعات که بصورت ویژه برای یک شرکت یا محصول در بحث شبکه و زیرساخت طراحی شده اند ، دوره نتورک پلاس یک دوره در اصطلاح فارغ از وابستگی به سیستم عامل ، سخت افزار و یا محصول خاص یا Vendor Less است .

نتورک پلاس چیست ، معرفی دوره آموزشی نتورک پلاس

دوره آموزشی نتورک پلاس CompTIA Network+

کامپتیا نتورک پلاس به شما کمک می کند که هر شبکه ای ، با هر سیستم عاملی و هر نوع زیرساختی را مدیریت ، نگهداری و پشتیبانی کنید. CompTIA Network Plus تنها دوره ای است که تمامی مهارت های مورد نیاز یک متخصص شبکه را پوشش می دهد.

سایر گواهینامه های مرتبط با شبکه در دنیا به گستردگی و وسعت نتورک پلاس نیستند و مفاهیم به مراتب کمتری را در مباحث تئوری دنبال می کنند. روشهای یادگیری نتورک پلاس در دنیا متنوع است ، از کلاسهای حضوری چند ماهه گرفته تا کلاسهای حضوری کمپی ، کلاسهای آنلاین ، دوره های آموزشی ویدیویی و ... همگی روشهایی برای یادگیری دوره نتورک پلاس هستند.  در حال حاضر نسخه نتورک پلاس موجود در وب سایت کامپتیا N10-007 است که به زودی به نسخه N10-008 به روز رسانی خواهد شد.

نتورك پلاس ( Network + plus ) چيست؟‌ به ساده ترین تعریف ممکن

همانطور که شما برای ورود به دنیای کامپیوتر نیاز به یادگیری مهارت های اولیه یا همان ICDL کامپیوتر دارید ، یا همانطور که برای اینکه بتوانید یک پزشک خوب باشید باید بدن انسان را به خوبی بشناسید و اعضای بدن و مکانیزم کاری بدن و سیستم گردش خون و ... را به خوبی درک کنید و سپس ابتدا تبدیل به یک پزشک عمومی و کم کم تبدیل به یک پزشک متخصص می شوید.

دوره آموزش نتورک پلاس هم دانش لازم برای ورود به دنیای فناوری اطلاعات را برای شما فراهم می کند. پایه و اساس دوره های مختلف فناوری اطلاعات مبتنی بر زیرساخت های شبکه و ارتباطات است . شما چه بخواهید متخصص اینترنت اشیاء بشوید ، چه بخواهید برنامه نویس شبکه شوید ، چه بخواهید متخصص سرویس های مایکروسافت شوید و ... همگی نیاز به یادگیری مفاهیم و درک مکانیزم کاری شبکه دارد که همه آنها در نتورک پلاس به شما آموزش داده می شود.

دوره آموزشی نتورک پلاس شرکت کامپتیا شامل مفاهیم ، مکانیزم کاری ، تجربیات دنیای واقعی شبکه های کامپیوتری است که باعث می شود شما با ورود به یک زمینه کاری در حوزه شبکه ، با واژه ها و سرویس ها بیگانه نباشید و براحتی با توجه به درک عمیقی که از این حوزه پیدا کرده اید آن را پیاده سازی ، نگهداری و رفع اشکال کنید.

یک مثال عملی از کاربرد نتورک پلاس در دنیای واقعی می توانید ارائه کنید؟

فرض کنید که در دوره آموزش نتورک پلاس شما پروتکل DNS و مفاهیم رکوردها و شیوه کارکرد آن را آموزش می بینید. اگر خوب این مفاهیم را یاد بگیرید شما در سیستم عامل ویندوز ، در سیستم عامل لینوکس ، در سیستم عامل یونیکس ، در سیستم عامل MAC ، در روتر سیسکو ، در سویچ سیسکو ، در روتر میکروتیک ، در فایروال ها و سویچ ها و تجهیزات شبکه و ... و اساسا هر جایی که سرویسی به نام DNS وجود داشته باشد براحتی می توانید سرویس DNS را راه اندازی کنید.

نکته اینجاست که اساس کار پروتکل ها و استاندارد ها و مفاهیم زیرساختی آنها یکسان است و در همه سیستم عامل ها مفهوم رکورد ، Zone ، Lookup ، Cache و ... که از واژه های تخصصی سرویس DNS هستند ، یکسان هستند و شما فقط باید روش پیاده سازی را که یا گرافیکی است یا از طریق دستورات یاد بگیرید.

اگر شما در دوره نتورک پلاس این مفاهیم را به خوبی یاد گرفته باشید هیچ مشکلی در راه اندازی نخواهید داشت و در عین حال در زمان بروز مشکل می توانید مسئله را به درستی حل و مشکل را حل کنید. ( الان درگیر سرویس DNS و واژه هایش نشوید ، این صرفا یک مثال بود )

نتورک پلاس چیست ، معرفی دوره آموزشی نتورک پلاس

در دوره نتورک پلاس چه مطالبی تدریس می شود؟ سرفصل نتورک پلاس

محتوای دوره آموزشی نتورک پلاس متناسب با سرفصل های آزمون بین المللی کامپتیا نتورک پلاس تهیه و تدوین می شود و بصورت کلی به 5 دسته بندی یا سرفصل آموزشی  تقسیم بندی می شود که به ترتیب شامل موارد زیر هستند :

 1. شناخت پایه و اساس و نحوه کارکرد شبکه یا Networking Fundamentals : در این سرفصل شما باید بتوانید مفاهیم اولیه شبکه مثل سرویس های شبکه و انواعشان ، ارتباطات فیزیکی شبکه و انواعشان ، توپولوژی ها یا همبندی های شبکه و انواعشان ، معماری شبکه و در نهایت مفاهیم اولیه سرویس های پردازش ابری را به خوبی بشناسید.
 2. شناخت نحوه پیاده سازی و عملکرد تجهیزات شبکه یا Network Implementations : در این سرفصل شما باید بتوانید به خوبی نحوه عملکرد تجهیزات شبکه اعم از سویچ ، روتر ، فایروال و ... را بشناسید ، مکانیزم و روش مسیریابی اطلاعات در شبکه های کامپیوتری را درک کنید ، راهکارهای مبتنی بر اترنت را پیاده سازی کنید و در نهایت درک درستی از شبکه های بسیم یا وایرلس و تکنولوژی های بکار رفته در آنها به دست بیاورید.
 3. شناخت نحوه عملکرد شبکه ( عملیات شبکه ) یا Network Operations : در این سرفصل شما باید بتوانید مفاهیمی مثل مانیتورینگ و نظارت بر شبکه ، طرح تداوم کسب و کار یا BCP ، روشهای مختلف مانیتورینگ شبکه و ... را به خوبی درک کنید و آماده شناخت مرکزی به نام NOC در شبکه شوید.
 4. مفاهیم اولیه امنیت شبکه و اطلاعات یا Network Security : شما باید در این سرفصل مفاهیم اولیه امنیت شبکه و ارتباطات ، انواع حملاتی که بصورت معمول به شبکه ها انجام می شوند و تهدیدات امنیتی شبکه را به خوبی درک کنید تا آماده امن کردن شبکه در قالب امنیت تدافعی شوید.
 5. رفع اشکال شبکه یا Network Troublesooting : در این سرفصل شما باید با توجه به شناخت تجهیزات شبکه ، کابل کشی شبکه ، سرویس ها و پروتکل های شبکه ، به خوبی مکانیزم رفع اشکالات ارتباطی شبکه را درک کنید و آنها را رفع کنید.

نتورک پلاس چیست ، معرفی دوره آموزشی نتورک پلاس

اگر بخواهیم سرفصل های آموزش نتورک پلاس شرکت کامپتیا را ریزتر کنیم ، می توانیم در قالب سوالات زیر این سرفصل ها را بهتر بشناسیم ، توجه کنید که بیشترین بحثی که در دوره آموزش نتورک پلاس وجود دارد ، آماده شدن شما برای شرکت در آزمون بین المللی نتورک پلاس است و سرفصل های آموزشی نیز بر همین اساس تهیه و تدوین می شوند ، در ابتدای همه نکات زیر جمله کلیدی شما باید بتوانید را بصورت خودکار اضافه کنید :

 • هدف و کاربرد پورت ها و پروتکل ها در شبکه را به درستی تشریح کنید
 • تجهیزات ، نرم افزارها و پروتکل های شبکه و سرویس های مرتبط با لایه های OSI را به خوبی تشریح کنید
 • مفاهیم و ویژگی های روتینگ ( مسیریابی ) و سویچینگ در شبکه را تشریح کنید
 • تنظیمات آدرس IP در کارت شبکه ( ویندوز و لینوکس ) را به خوبی انجام دهید
 • توپولوژی های شبکه ، انواعشان و تکنولوژی های مورد استفاده در آنها را درک کنید
 • تکنولوژی های شبکه های بسیم و تنظیمات آنها را به خوبی متوجه شوید
 • کاربرد سرویس های شبکه را به خوبی تشریح کنید
 • ساختار کابل های شبکه و انواع کابل شبکه را بشناسید
 • محل قرارگیری تجهیزات مختلف شبکه را به درستی تشخیص دهید
 • تنظیمات اولیه تجهیزات شبکه را انجام دهید
 • هدف از استفاده از تجهیزات پیشرفته شبکه را توضیح دهید
 • هدف از راه اندازی سرویس های مجازی سازی و استفاده از تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات را تشریح کنید
 • با تکنولوژی های شبکه WAN آشنایی پیدا کنید و تفاوت کلی سرویس ها را درک و مقایسه کنید
 • مبانی و مفاهیم اولیه مستند سازی شبکه ( کشیدن دیاگرام ها و نقشه شبکه ) را درک کنید
 • مفهوم BCP یا طرح تداوم کسب و کار را و بازیابی از حادثه را به خوبی متوجه شوید
 • مفاهیم اسکن کردن ، مانیتورینگ ، فرآیند Patch Management را به خوبی درک کنید
 • مفاهیم و روشهای دسترسی از راه دور یا Remote Access را متوجه شوید
 • مفاهیم پالیسی یا دستورالعمل های امنیتی و Best Practice ها را متوجه شوید
 • با مفهوم و کاربردهای اولیه امنیت فیزیکی در شبکه آشنایی پیدا کنید
 • مفاهیم احراز هویت و کنترل های دسترسی را درک کنید
 • بصورت مقدماتی یک شبکه وایرلس را بتوانید امن کنید
 • بصورت خلاصه حملات امنیتی معمول به شبکه را بشناسید
 • فرآیند Hardening تجهیزات و سیستم عامل های شبکه را بصورت مقدماتی انجام دهید
 • فرآیند و روش رفع مشکلات ارتباطی شبکه را به خوبی درک کنید
 • بتوانید از ابزارهای فیزیکی و خط فرمانی رفع اشکال شبکه استفاده کنید
 • روشهای مختلف و ابزارهای رفع اشکال شبکه های کابلی و وایرلس را درک کنید

آموزش نتورک پلاس چقدر زمان می برد؟

یادگیری دوره آموزشی Network+ کاملا بستگی به خودتان دارد . در وهله اول روش یادگیری نتورک پلاس است . مدت یادگیری این دوره بسته به اینکه شما از روی کتاب یاد میگیرید ، از روی ویدیوی آموزشی یاد می گیرید ، با شرکت در کلاسهای حضوری یاد می گیرید و یا اینکه در کلاسهای آنلاین شرکت می کنید ، کاملا متفاوت است .

اما بصورت کلی اگر بخواهیم بصورت ایده آل یادگیری صفر تا صدی دوره پر حجم نتورک پلاس را زمانبندی کنید ، اگر بطور متوسط شما 8 ساعت در روز برای یادگیری نتورک پلاس زمان بگذارید ، حداقل به دو هفته برای یادگیری کامل و آماده شدن برای شرکت در آزمون بین المللی نتورک پلاس به زمان نیاز دارید.

هر چند این مدت زمان با فرض این است که شما همه مسائل را به راحتی و بدون دردسر یاد میگیرید و البته تکراری در یادگیری وجود ندارد. پیشنهاد شخص من برای یادگیری کامل نتورک پلاس با توجه به دوره آموزشی جامع نتورک پلاسی که تدریس کرده ام حداقل یک ماه است. شما برای تسلط بر Network+ حداقل یک ماه را در نظر بگیرید.

آخرین نسخه دوره نتورک پلاس چیست؟  تغییرات نسخه های نتورک پلاس

گواهینامه بین المللی CompTIA Network Plus را از سال 2003 تا همین سال 2022 با خودم به روز رسانی کرده ام و به شما تجربیاتی از نتورک پلاس را ارائه می دهم که تقریبا هیچکس در دنیا به شما ارائه نمی کند. کد دوره نتورک پلاس از سال 2003 به عنوان N10-004 وجود داشته است و به مرور کد نتورک پلاس به روز رسانی و نسخه N10-005 و N10-006 و N10-007 و جدیدترین نسخه آن که N10-008 است ارائه شده اند.

نتورک پلاس چیست ، معرفی دوره آموزشی نتورک پلاس

به جرات به شما می گویم که اگر معرفی شدن تکنولوژی های جدید در نسخه های جدید نتورک پلاس را در نظر نگیریم ( تکنولوژی هایی مثل Cloud Computing و IoT ) و همچنین تکنولوژی های منسوخ شده را از آن حذف کنیم ( مثل Hub و کابل های Coaxial و ... ) دوره آموزش نتورک پلاس از سال 2005 تا سال 2022 کمتر از 30 درصد مطالب جدید در خود جای داده است و توجه کنید که در مورد نزدیک به 20 سال صحبت می کنیم.

بله درست متوجه شدید ، وقتی صحبت از نسخه جدیدی از نتورک پلاس می شود ، این به این معنا نیست که نسخه های قدیمی به کل منسوخ شده اند و دیگر دانش آنها قابل استفاده نیست . صرفا تغییرات و به روز رسانی های تکنولوژی ، تغییر در سرفصل های آموزشی و جابجا شدن مباحث در بین سرفصل ها و تغییر در نحوه برگزاری آزمون را شاهد هستیم.
تفاوت نسخه N10-006 با N10-008 کمتر از 5 درصد است. بنابراین درگیر نسخه بازی نشوید. با کمتر از یک روز مطالعه می توانید گواهینامه نتورک پلاس خود را به روز رسانی کنیم. در این خصوص حاضرم با تجربه 20 ساله در حوزه آموزش با هر کسی که دوست داشتید وارد بحث شوم.

آیا امکان شرکت در آزمون بین المللی نتورک پلاس در ایران وجود دارد؟

پاسخ بله است اما مشروط !! شما بصورت رسمی و قانونی نمی توانید در آزمون های بین المللی شرکت CompTIA یا شرکت های دیگری مثل مایکروسافت و سیسکو و .. در ایران شرکت کنید اما بصورت غیر رسمی از داخل ایران می توانید در این آزمون ها شرکت کنید.

روش کار به این شکل است که عزیزانی هستند که با همکاری مراکز آزمون در کشورهای همسایه اقدام به برگزاری مجازی این آزمون ها در ایران می کنند ، در واقع شما در ایران پای کامپیوتر می نشینید و انگار که در خارج از ایران آزمون می دهید.

بدیهی است که قیمت آزمون چند برابر قیمت واقعی آن برای شما از آب در می آید اما خوب !! تقلب کردن در این آزمون ها بسیار راحت تر ، گرفتن مدرک بین المللی بسیار ساده است. توجه کنید که این مدارک کاملا رسمی ، بین المللی و کار درست هستند و هیچ تقلبی در کار نیست. بعد از شرکت در آزمون و دریافت نمره قبولی ، مدرک برای شما صادر می شود. برخی اوقات حتی می توانید در آزمون شرکت نکنید و مدرک بین المللی را رسما بخرید !! که دیگر اینجا جای این بحث ها نیست.

آیا گرفتن مدرک نتورک پلاس بین المللی در ایران ارزش دارد؟

واقعیت را بخواهید بدانید ، خیر ... شاید برخی از شرکت هایی که کار پشتیبانی شبکه های سازمانی انجام می دهند برای دریافت پروژه و امتیاز گیری نیاز به گواهینامه های بین المللی داشته باشند اما بدون تعارف به دلیل گران شدن قیمت دلار و هزینه وحشتناک آزمون های بین المللی که به دلار محاسبه می شود ، دیگر چندان تمایلی برای به دست آوردن مدارک بین المللی شبکه و نتورک پلاس وجود ندارد.

در عین حال گرفتن این گواهینامه بصورت بین المللی می تواند برای بحث مهاجرت و کاریابی در یک کشور دیگر مفید باشد. هزینه شرکت در آزمون نتورک پلاس در حال حاضر نزدیک به 250 دلار ناقابل است که با یک محاسبه ساده اگر در ایران بخواهید این گواهینامه را دریافت کنید باید دست کم 10 میلیون تومان ناقابل هزینه کنید.

آیا مدرک نتورک پلاس سابقه کاری محسوب می شود؟

خیر ، داشتن هیچ مدرک بین المللی دلیلی بر داشتن سابقه کار در آن حوزه محسوب نمی شود. در گواهینامه های بین المللی به حالت تبلیغاتی از موفقیت در آزمون بین المللی با معادل سابقه کاری نام برده می شود. به زبان ساده تر اگر شما در آزمون بین المللی نتورک پلاس قبول شوید و نمره قبولی بگیرید ، انگار که 2 سال در حوزه شبکه و زیرساخت فعالیت داشته اید و تجربه ای که طی دو سال کار کردن قرار بوده بدست بیاورید را با گرفتن مدرک به دست آورده اید. اما قطعا به عنوان سابقه کاری برای شما محسوب نخواهد شد.

آمادگی برای آزمون نتورک پلاس چقدر زمان می برد؟

بحث یادگیری و آمادگی برای آزمون نتورک پلاس دو مبحث متفاوت هستند. همانطور که قبلا گفتیم شما برای یادگیری مفاهیم نتورک پلاس بین یک تا دو ماه زمان نیاز دارید اما شرکت کردن در آزمون و دریافت گواهینامه بین المللی Network+ دقیقا شبیه به شرکت کردن در کنکور در ایران است .

بیشتر بخوانید : چگونه مدرک بین المللی مایکروسافت بخریم ؟ + تضمین قبولی

شما هر چقدر هم خوب درس ها را بلد باشید باید بتوانید تست بزنید تا در کنکور قبول شوید. بنابراین برای آماده شدن برای آزمون نتورک پلاس باید شما تست بزنید که روشهای مختلفی برای دریافت این نمونه سوالات آزمون وجود دارد ، یکی از مرسوم ترین روشهای شرکت در آزمون نتورک پلاس استفاده از Exam Dump ها که نمونه ای از سوالات آزمون اصلی نتورک پلاس است می باشد. معمولا در کمتر از یک هفته با مرور تست ها ، می توانید در آزمون بین المللی CompTIA Network Plus شرکت کنید.

آیا من با مدرک نتورک پلاس می توانم شاغل شوم؟

گواهینامه نتورک پلاس به شما آموزشهای فنی که مناسب محیط کار و عملیاتی باشند را ارائه نمی دهد. بیشتر آموزشهایی که در دوره نتورک پلاس یاد می گیرید بصورت مفهومی و درک مکانیزم کاری تجهیزات و ابزارها و پروتکل ها هستند. این نوع آموزشها معمولا مخاطب کاربردی ندارند و بیشتر پیش زمینه ای برای ورود به دوره های فنی تر می باشند.

به زبان ساده تر شما با گذراندن دوره آموزش نتورک پلاس تنها قادر به ورود به بازار کار نخواهید بود و باید حتما در یک گرایش تخصصی حوزه فناوری اطلاعات مثل شبکه های مایکروسافتی ، شبکه های سیسکو ، شبکه های لینوکسی ، مجازی سازی یا ... در ادامه وارد شوید تا بتوانید وارد بازار کار شوید و شاغل شوید. این موضوع در 99 درصد مواقع صادق است اما در موارد نادری هم ممکن است شما فقط با یادگیری نتورک پلاس هم وارد بازار کار شوید.

با مدرک نتورک پلاس چه کاری می توانید انجام دهید؟

دوره نتورک پلاس یک دوره تقریبا تئوری است . مدرک دوره آموزش نتورک پلاس فقط برای شروع مسیر یادگیری مناسب است و بصورت مستقیم با آن نه می توان وارد بازار کار شد و نه کار خاصی انجام داد. در واقع شما با یادگیری دوره نتورک پلاس پیش زمینه ای ورود به رشته های دارای بازار کار مثل دوره های شبکه مایکروسافت ، دوره های شبکه سیسکو ، دوره های شبکه لینوکس ، دوره های مجازی سازی و ... را یاد می گیرید.

هر چند مدرک بین المللی نتورک پلاس در برخی از دانشگاه های معتبر خارجی به عنوان بخشی از واحد های درسی قابل تطبیق است ( نه هر دانشگاهی و نه هر رشته ای ) و در این حالت شما می توانید از آن به عنوان ابزاری برای مهاجرت هم استفاده کنید. داشتن گواهینامه بین المللی نتورک پلاس هم برای کاریابی می تواند به عنوان مکمل در کنار سایر گواهینامه های بین المللی شبکه و امنیت مورد استفاده قرار بگیرد.

نتورک پلاس ( CompTIA Network+ ) چیست

آیا دوره نتورک پلاس سخت تر از دوره سکیوریتی پلاس است؟

با اینکه مفاهیم بسیار زیادی در دوره آموزشی نتورک پلاس آموزش داده می شود اما قطعا دوره آموزشی سکیوریتی پلاس به نسبت دشوارتر و سخت تر از دوره نتورک پلاس است. در نتورک پلاس شما مبانی و مفاهیم شبکه و کمی در خصوص مباحث امنیتی شناخت پیدا می کنید

بیشتر بخوانید : دوره آموزشی سکیوریتی پلاس مقدماتی تا پیشرفته + گواهینامه

اما در دوره سکیوریتی پلاس کاملا مباحث امنیتی و مفاهیم مرتبط با انواع حملات و ... قطعا هم پیچیده تر و هم سخت تر هستند. توجه کنید که طبق مسیر راهی که برای یادگیری شبکه و امنیت ارائه کرده ایم ، دوره سکیوریتی پلاس بلافاصله بعد از نتورک پلاس آموزش داده نمی شود و یک مسیر برای رسیدن به سکیوریتی پلاس از طریق نتورک پلاس وجود دارد که باید طی شود.

آیا نتورک پلاس یک رشته تخصص محسوب می شود؟

خیر ، نتورک پلاس نه گرایش است و نه تخصص ، اما به دلیل اینکه با ماهیت مفاهیم شبکه و فناوری اطلاعات مطرح شده است ، بعضا به عنوان رشته شبکه نیز از آن یاد می شود. نباید فراموش کنیم که رشته شبکه های کامپیوتری که در دانشگاه تدریس می شود در برخی موارد با دوره آموزشی نتورک پلاس همپوشانی مفاهیم دارد اما یکسان نیستند.

هدف از دانشگاه یادگیری اکادمیک و هدف از یادگیری نتورک پلاس ، آمادگی برای ورود به بازار کار است. برای مثال در دانشگاه شما کتاب شبکه های کامپیوتری پروفسور تنن باوم را مطالعه می کنید که بسیار عمیق و دقیق و حرفه ای زیر و بم و تاریخچه شبکه را برای شما باز می کند ، ممکن است در این میان تداخل سرفصل هایی با نتورک پلاس وجود داشته باشد اما بدیهی است خیلی از مفاهیم این کتاب در دنیا واقعی عملا کاربردی نیست.

آیا نتورک پلاس یک دوره کوتاه مدت و مقدماتی محسوب می شود؟

بله ، به نسبت و در مقایسه با سایر دوره های آموزشی شبکه و فناوری اطلاعات ، دوره نتورک پلاس یک دوره مقدماتی و کوتاه مدت محسوب می شود. هر چند در ایران اکثر آموزشگاه ها از نتورک پلاس تنها چند ساعت را بصورت خلاصه و مختصر و صرفا برای رفع مسئولیت تدریس می کنند و هیچوقت در ایران بصورت کامل این دوره تدریس نمی شود . دوره نتورک پلاس یک دوره مقدماتی در شبکه محسوب می شود در عین حالیکه بیشترین مفاهیم شبکه و فناوری اطلاعات از لحاظ حفظیات و مباحث تئوری در این دوره خلاصه می شود.

نتورک پلاس چیست ، Network+ چیست

دوره آموزشی نتورک پلاس ، پیشنیاز چه دوره هایی است؟

چرا قبل از ورود به دوره های مایکروسافت و سیسکو باید نتورک پلاس را یاد بگیریم؟

قبلا توضیح داده ایم ، شما در نتورک پلاس پروتکل ها ، استاندارد ها ، مکانیزم های کاری ، اصول و روش کار تجهیزات و ... را آموزش می بینید. در نهایت در نهایت با استفاده از یاد گرفته های خودتان در دوره های مایکروسافت و سیسکو ، چیزهایی که بصورت مفهومی آموزش دیده اید را بصورت عملی پیاده سازی می کنید. نتورک پلاس به شما درک عمیقتر و درست تری از فضای شبکه می دهد که صرفا درگیر محیط گرافیکی یا حفظ کردن دستورات نشوید و بدانید دقیقا چه کاری باید انجام دهید.

آیا شرکت در دوره های نتورک پلاس نیاز به پیشنیاز خاصی دارد؟

نتورک پلاس هیچ پیش زمینه تخصصی خاصی نیاز ندارد. همینکه بتوانید با کامپیوتر براحتی کار کنید و اصول و مهارت های اولیه کار کردن با کامپیوتر را بلد باشید کافیست. هر چند داشتن پیش زمینه شبکه مثل رشته های آموزشی مهندسی کامپیوتر دانشگاهی یا مهندسی فناوری اطلاعات ، بسیار می تواند در یادگیری عمیقتر نتورک پلاس به شما کمک کند اما الزامی نیست و شما تنها با داشتن آگاهی در سطح دوره ICDL هم می توانید وارد دنیای شبکه های کامپیوتری شوید.

بهترین دوره آموزش نتورک پلاس ، آموزش Network+

برای آموزش نتورک پلاس از کجا باید شروع کنیم؟

ما در توسینسو قویترین ، کاملترین و جامعترین دوره های آموزشی نتورک پلاس را هم بصورت رایگان و هم دوره های پولی حرفه ای را بصورت یکجا برای شما عزیزان در لینک های زیر آماده و برای شروع شبکه در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم :

بهترین دوره آموزش نتورک پلاس دنیا همینجاست :: همین الان برای تخفیف لحظه ای کلیک کنید

 • دوره نتورک پلاس چیست؟

  دوره آموزش نتورک پلاس اولین دوره از دوره های آموزشی شبکه و فناوری اطلاعات است که هر کسی که بخواهد تبدیل به یک متخصص فناوری اطلاعات شود ، باید ابتدا این دوره آموزش شبکه را یاد بگیرد. بصورت خلاصه دوره نتورک پلاس پیشنیاز دوره های آموزش شبکه مایکروسافت ، آموزش شبکه سیسکو ، آموزش شبکه لینوکس ، آموزش شبکه میکروتیک و ... می باشند
 • دوره نتورک پلاس چه پیشنیازی دارد؟

  هر چند که چیزی در مورد پیشنیازهای نتورک پلاس در آموزشگاه های ایران گفته نمی شود ، اما داشتن دانش اولیه در خصوص کامپیوتر در سطح ICDL و کاربری رایانه حتما مورد نیاز است و هیچکس بدون داشتن این دانش اولیه نمی تواند یک راست وارد دوره نتورک پلاس شود ، هر چند از لحاظ استانداردهای بین الملللی ، دوره A+ مقدمه دوره نتورک پلاس است.

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات