حسام رسولیان
برنامه نویس موبایل

معرفی ویژگی های جدید لایه اندروید constraint layout 1.1.0

تقریبا میشه گفت لایه Constraint layout که جدید ترین لایه معرفی شده در اندروید هم است بهترین گزینه برای ساخت UI های واکنشگرا میباشد که امکانات فوق العاده زیادی و نسبت به لایه های مرسوم قبلی اندروید مثل Relative, Linear به ما میده حالا با معرفی نسخه جدید تری از این لایه میخوایم با همدیگه بررسی کنیم تا ببینیم چه ویژگی و امکانات بیشتری به این constraint layout اضافه شده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

موقعیت دایره ای - Circular Positioning

موقعیت دایره ای زمانی به کار میاد که یک ویو نیاز داره تا بر اساس یک ویو دیگه و با فاصله و زاویه خاصی نسبت به آن در صفحه قرار بگیرد. تا قبل از این ما فقط بر اساس چهار جهت چپ, راست , بالا, پایین میتونستیم ویو ها را نسبت به هم دیگه تنظیم کنیم و زاویه ای در کار نبود.

وب سایت توسینسو

مانع - Barrier

اگر با Constraint layout قبلا کار کرده باشید حتما با guideline ها آشنایی دارید این Barrier ها هم تقریبا کار همون guideline و انجام میدهند با این تفاوت که در حالت اجرا یا همون در حین RunTime ساخته میشن و این کار و بر اساس ماکزیمم فضایی که ویو در صفجه موبایل کاربر اشغال کرده انجام می دهند. این ویژگی باعث میشه که اگر اندازه ویو ما تغییر کرد Barrier هم بصورت خودکار تغییر کند و در نتیجه ویو هایی که به این Barrier متصل هستند نیز تغییر می کنند.

گروه - Group

حالتی و در نظر بگیرید که نیاز دارید براساس شرایط پیش آمده یک سری ویو ها را از صفحه محو یا invisible کنید در این صورت باید کد مخصوص این کار و برای همه ویو ها بنویسید. با استفاده از این قابلیت ویو های گوناگون و میتونید در یک گروه دسته بندی کنید و با محو کردن یک گروه تمام گره های متصل به آن نیز از صفحه محو می شوند.

مقیاس های اندازه گیری

یکی از مشکلات فراگیر UI های اندروید تغییر اندازه ویو ها در دستگاه های مختلف که به علت استفاده از واحد dp می باشد. در نسخه جدید میتونید عرض و ارتفاع ویو ها را بر اساس درصد قرار بدید تا با مشکل به هم ریختگی در صفحات مختلف دست و پنجه نرم نکنید.


حسام رسولیان
حسام رسولیان

برنامه نویس موبایل

کارشناسی فناوری اطلاعات برنامه نویس موبایل با زبان های جاوا, کاتلین, دارت(فلاتر) CCNA,LPIC

نظرات