نوید یحیی پور
متخصص شبکه های سیسکو و امنیت زیرساخت

تفاوت روت های E1 و E2 در OSPF چیست؟ به زبان ساده

Route های E1 و E2 در پروتکل OSPF چه تفاوت هایی دارند؟ در این مطلب قصد داریم به بررسی روت های External Type-1 و External Type-2 پروتکل مسیریابی OSPF بپردازیم و رفتار این پروتکل رو در مواجهه با این 2 نوع روت بررسی کنیم. (در این مثال برای ساده سازی مطلب از متریک های واقعی EIGRP استفاده نشده است چون EIGRP از Composite Metric استفاده کرده و از این متریک برای محاسبه Metric نهایی استفاده می کند)

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  • در حالت اول ASBR1 روت هارو با متریک خارجی 30 نوع E2 و ASBR2 روت هارو با متریک خارجی 20 نوع E2 به روتر OSPF-R تبلیغ می کنند، رفتار OSPF در مواجهه با روت های E2 یا همون External Type-2 این هست که متریک تا آخر مسیر ثابت میمونه یعنی متریکی که OSPF-R میبینه برابر با: 30 از طریق ASBR1 و 20 از طریق ASBR2 هستش. بنابراین روتی مسیری رو انتخاب میکنه که کوتاهترین External Metric رو داره حتی اگه غیر بهینه ترین مسیر باشه! در شکل زیر متریک واقعی برای رسیدن به روت های موجود روی EIGRP-R از طریق ASBR1 برابر با 35 و از طریق ASBR2 برابر با 60 هست، ولی E2 سعی میکنه نزدیکترین خروجی به خارج از OSPF Domain رو پیدا کنه نه بهینه ترین مسیر به مقصد:

TOSISNO

  • در حالت دوم متریک ها دقیقا برابر با مثال قبل هست با این تفاوت که روت ها از نوع External Type-1 هستند. در این حالت متریک External با متریک های داخلی (داخل OSPF Domain) جمع میشوند یا به عبارت دیگه متریکمون برای رسیدن به مقصد از طریق ASBR1 برابر با 35=30+5 و از طریق ASBR2 برابر با 60=20+40 بوده، بنابراین مسیری که کمترین متریک نهایی رو داره انتخاب میشه (از طریق ASBR1):

TOSISNO

  • در حالت سوم تمامی متریک های مسیر برابر بوده فقط ASBR1 روت های Type2 و ASBR2 متریک های Type1 تبلیغ میکنند. در این حالت اولویت انتخاب مسیر با روت های External Type 1 بوده و ASBR2 برای خروج استفاده می شود حتی اگر مسیر بهترین و بهینه ترین مسیر نباشد.

TOSISNO

  • در حالت چهارم هر دو ASBR ها متریک خارجی برابری را به OSPF-R تبلیغ می کنند یعنی هر دو External Metric برابر با 25 از نوع Type-2 دارند. در این حالت تصور میشود که از هر 2 روت بصورت همزمان استفاده شده و OSPF-R بین ASBR1 و ASBR2 عمل Load-Balancing انجام دهد! ولی واقعیت یک چیز دیگه ای هست! در پشت صحنه در این مورد خاص از مقداری بنام Forward Metric برای انتخاب کوتاه ترین مسیر استفاده میشود و Forward Metric برابر است با 10 برای ASBR2 و 15 برای ASBR1. در نتیجه ASBR2 بعنوان خروجی انتخاب میشود چون Forward Metric کمتری دارد.

TOSISNO

  • در حالت پنجم یا آخرین حالت اگر متریک ها دقیقاً برابر باشد (مانند شکل زیر) بصورت پیش فرض هر 2 روت در جدول مسیریابی روتر OSPF-R قرار گرفته و ECMP یا Equal Cost Multipathing صورت میگیره.

TOSISNO

TOSISNO


نوید یحیی پور
نوید یحیی پور

متخصص شبکه های سیسکو و امنیت زیرساخت

مدرس دوره های CCIE Enterprise Infrastructure و CCIE Service Provider شرکت مشاوره و آموزشی Orhan Ergun LLC

نظرات