محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت Running Config و Startup Config سیسکو در چیست؟

فایل کانفیگ سیسکو چیست؟ چند نوع Configuration File در سیسکو وجود دارد؟ همانطور که می دانید تمامی تنظیمات سویچ ها و روترهای شرکت سیسکو توسط دستورات خط فرمان انجام می شود. این دستورات در قالب فایل در روتر نگهداری می شود و هر بار که سیستم نیاز داشته باشید دستورات را برای پیکربندی بررسی و انجام می دهد. بصورت کلی دو نوع فایل تنظیمات روتر یا Cisco Router Configuration File وجود دارد ، به تنظیمات و پیکربندی هایی که در قالب فایل هستند و در هنگام اجرا و روشن بودن دستگاه های روتر و سویچ شرکت سیسکو استفاده می شوند در اصطلاح فنی running-config گفته می شود و به فایلی که این تنظیمات را در خود نگه می دارد running-config file گفته می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Running Configuration File تغییرات مربوط به تنظیمات روتر را زمانیکه روتر روشن و در حال کار است در خود ذخیره می کند ، running-config در RAM روتر نگهداری می شود ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع حافظه های روتر می توانید به مقاله بنده در همین لینک مراجعه کنید. مهمترین نکته در خصوص running-config این است که محتویاتش ثبات ندارند و در جایی بصورت دائمی ذخیره نمی شوند ، اگر شما تغییراتی را در running-config سویچ یا روتر انجام دهید بعد از reboot شدن دستگاه همه آنها از بین خواهد رفت و این ماهیت کاری RAM است که یک حافظه فرار است .

به هر حال برای نگهداری تنظیمات و پیکربندی هایی که در running-config انجام شده است شما می توانید فایل running-config را هم در حافظه NVRAM و یا در یک TFTP سرور ذخیره کنید. نسخه دائمی و ثابت تنظیمات و پیکربندی های سویچ ها و روترهای سیسکو به عنوان startup-config شناخته می شود که با توجه به اینکه در قالب فایل می باشد به startup-config file نیز معروف است ، این فایل درون حافظه دائمی و غیر فرار NVRAM نگهداری می شود و به همین دلیل بعد از اینکه دستگاه reboot شود اطلاعات موجود در آن باقی مانده و از بین نمی رود. اگر نکته ای یا تجربه ای در این خصوص دارید خوشحال می شویم از دانش شما استفاده کنیم. توسینسو باشید.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات