عاطفه حسین زاده
متخصص شبکه های سیسکو

آموزش تنظیمات Static Host سرویس DNS در روتر سیسکو

شاید بیشتر شما از مفهوم DNS آگاهی داشته باشید، به کمک این سرویس تمامی نام هایی که در شبکه استفاده می شوند، به آدرس IP ترجمه خواهند شد و نتیجه کار را همیشه می بینیم. یعنی شما برای دسترسی به یک سایت، مثلا www.tosinso.com، فقط همین دستور را تایپ می کنید و دیگر نیازی به آگاهی از آدرس IP آن ندارید. در روترهای سیسکو هم می توان دستگاه را طوری تنظیم نمود که عمل ترجمه hostname را به آدرس IP انجام داد. البته این عمل فقط در مورد برخی از اعمال خاص، مثلا Ping، telnet و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

دو روش برای اینکار موجود است :

  • استاتیک یا دستی : بصورت دستی به ازای هر آدرس بایستی وارد شود
  • دینامیک یا پویا : بوسیله استفاده از سرویس DNS انجام می گیرد

برای استفاده از نوع استاتیک، دستور زیر را بکار می بریم :

Router (config) # ip host name _ of _ host  ] TCP _ port _ [#ip_ address _ of _ host ] 2nd _ ip _ address[...

بعد از دستور ip host نام دستگاه remote را باید مشخص نمائیم. سپس به طور انتخابی، شماره پورت را هم می توان تعیین نمود. این شماره در ارتباط telnet برابر با 23 خواهد بود. در آخر نیز آدرسهای IP مربوط به آن دستگاه را مشخص می کنیم. حداکثر تا 8 عدد آدرس را می توان بدین طریق برای دستگاه remote ثبت نمود. روتر سعی می کند که به وسیله اولین آدرس داده شده به آن دستگاه وصل شود. که در صورت موفقیت آمیز نبودن آن، دومین آدرس بررسی خواهد شد و الی آخر.با دستور show hosts نیز می توان از صحت کار اطمینان حاصل کرد.

در نوع دینامیک یک سرور DNS را در شبکه باید داشته باشیم تا عمل ترجمه آدرسها به hostname را انجام دهد.به وسیله دستور زیر اینکار را انجام می دهیم :

Router(config)# ip hostname-server IP_ address _ of _ DNS _ server ] 2nd _ servers _ IP _ address … [

بعد از دستور ip name-server آدرس مربوط به سرورهای DNS مربوط به شبکه را حداکثر تا 6 آدرس باید مشخص نمود. در این مورد نیز بوسیله دستور Show hosts میتوان بطریقه گفته شده، صحت کار را بررسی نمود.اما نکته ای که در این بین مطرح می باشد این است که هرگاه از DNS برای ترجمه اسم ها در شبکه بهره ببریم، در مواقعی که دستور اشتباهی را در خط دستور تایپ نمائیم، روتر فرض را بر این می گیرد که ما اسم دستگاهی را مشخص کرده ایم و با تایپ نام آن، قصد برقراری ارتباط telnet را داریم. بخاطر همین دلیل، روتر سعی می کند که کلمه تایپ شده را به آدرس IP ترجمه کند و زمانیکه برای اینکار صرف می شود ممکن است برای بعضی از افراد ناراحت کننده باشد. البته می توان در حین انجام عمل ترجمه، به وسیله کلیدهای Ctrl+shift+6 از دستور خارج گشت.راه حل دیگری که پیش رو داریم، غیرفعال کردن DNS lookup در روی روتر می باشد که به وسیله دستور زیر انجام خواهد شد :

Router (config)# no ip domain-lookup.

از همون اول این دستور و وارد می کنیم و خیال خودمون و راحت می کنیم تا اگه دستور اشتباهی وارد کردیم مدت زمانی و نگهمون نداره تا عملیات جستجوش کامل شه و خیلی زود دستور درست و وارد می کنیم.


عاطفه حسین زاده
عاطفه حسین زاده

متخصص شبکه های سیسکو

سابقه فعالیت در حوزه های مایکروسافت و سیسکو و مجازی سازی رو دارم اما عمده فعالیت و علاقم حوزه لینوکس و متن بازه و در حال حاضر تصمیم به تمرکز در این حوزه دارم.

نظرات