امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

Dynamips چیست؟ معرفی نرم افزار مجازی ساز سیستم عامل روتر سیسکو

Dynamips ( به اختصار DM ) یک نرم افزار مجازی سازی است که به شما اجازه میدهد تا سیستم عامل روتر های سیسکو را همانند IOS واقعی آنها در کامپیوتر خود اجرا کنید. ایده کلی ساده است : شما Dynamips را دانلود و نصب میکنید و یک کپی از فایل ایمیج IOS روتر را در همان کامپیوتر را به Dynamips معرفی میکنید. سپس شما DM را پیکربندی میکنید و توپولوژی مد نظر خودتان را تعریف میکنید. برای مثال توپولوژی زیر را در نظر بگیرید. بعد باید Virtual Router یا روتر های مجازی تون رو روشن کنید. و حالا شما یک Router Lab واقعی در منزلتان دارید!

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

Dynamips کار خود را با تقلید کردن از سخت افزار روتر ( RAM ، CPU ، رابط کنسول و ...) انجام میدهد. فایل ایمیج IOS روتر در واقع نمیفهمد که روی یک روتر مجازی دارد اجرا میشود. IOS سعی خواهد کرد بسته های اطلاعاتی را روی پورت ها یا همان اینترفیس ها ارسال کند Dynamips هم با رهگیری این بسته ها و دادن آنها به روتر های مجازی دیگر کار خود را انجام میدهد درست همانگونه که پکت ها در روی کابل شبکه جریان دارند.

Dynampis حتی میتواند بسته های اطلاعاتی را از یک روتر مجازی به یک روتر فیزیکی در محیط واقعی ارسال کند. در Dynamips شما میتوانید به روتر مجازی خود بصورت Console متصل شوید و به روتر های دیگر Telnet بزنید و به تمامی دستوراتی که شما در یک روتر واقعی (فیزیکی) دسترسی داشته باشید دست بیابید. در این جا به برخی از نکات کلیدی درباره Dynamips اشاره میکنیم :

 1. Dynamips رایگان است.
 2. بسیار محبوب است و انجمن های فعالی وجود دارند که میتوانند به شما در این زمینه کمک کنند.
 3. Dynamips از دو پکیج رایگان به نام Dynagen و GNS3 استفاده میکند. Dynagen این روز ها در داخل خود Dynamips جاسازی شده است. GNS3 هم نرم افزاری گرافیکی است که کار با Dynamips را بسیار آسان تر کرده است، و میتوان گفت که دلیل اصلی استفاده از GNS3 استفاده از Dynamips میباشد.
 4. شما برای استفاده از Dynamips حتماََ باید فایل ایمیج IOS روتر را تهیه کنید.
 5. استفاده از Dynamips نیازمند انجام پیکربندی های مربوط به آن میشود که همانطور از پیشتر نیز عرض کردیم پیکربندی تنظیمات با نرم افزار GNS3 به دلیل گرافیکی بودن آن بسیار آسان میباشد.
 6. Dynamips از روتر های سیسکو تقلید یا Emulate میکند نه سوئیچ های سیسکو را.
وب سایت توسینسو

مزایای استفاده از Dynamips در سناریو های سیسکو

 1. صرفه جویی بالقوه در هزینه - شما میتوانید از خرید روتر های گران قیمت سیسکو اجتناب کنید.
 2. در استفاده راحت تر از انواع توپولوژی های شبکه ای در سناریو ها واقعاََ به کمکتان میاد.
 3. پرتابل بودن آن - نرم افزار GNS3 را در لپتاپ تان نصب کنید و در جاده سناریو بزنید!
 4. Dynamips به معنای واقعی کلمه مانند IOS روتر های واقعی سیسکو عمل میکند در حالیکه Simulator ها یا شبیه ساز ها این قدرت را ندارند.
 5. از آنجا که IOS واقعی روتر را میتواند اجرا کند از این رو میتواند پکت ها را به یک دستگاه خارجی نیز ارسال کند.
 6. در سناریو های پیشرفته سیسکو حتی در سطح CCIE نیز میتواند به شما کمک کند.

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات