جعفر قنبری شوهانی
مهندس و مدرس زیرساخت و امنیت و مدیر ارشد وب سایت توسینسو

آموزش راه اندازی EtherChannel و Load Balancing در سویچ سیسکو

در ادامه آموزش های مربوط به سوئیچ های سیسکو می خوام EtherChannels رو براتون توضیح بدم. به وسیله EtherChannels می توانیم چندین خط فیزیکی را با هم ادغام و به یک خط منطقی تبدیل کنیم. به طور معمول Spanning Tree لینک های جایگزین را مسدود می کند اما EtherChannels قابلیت Load Balancing را بدون مسدود کردن پورت ها برای ما ایجاد می کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

یک نمونه از کاربرد EtherChannel

فرض کنید یک شرکت دارای دو سوئیچ است که از طریق یک پورت Fast Ethernet به یکدیگر متصل شده اند بعد از مدتی این شرکت گسترش پیدا می کند و دیگر لینک Fast Ethernet جوابگوی نیاز انها نخواهد بود اگر یک پورت Fast Ethernet دیگر را بین این دو سوئیچ متصل کنیم پروتکل Spanning Tree برای جلوگیری از ایجاد Loop در شبکه یکی از این دو پورت را Block می کند یکی از راه حل ها ، خرید یک سوئیچ دارای پورت Gigabit Ethernet است که اینکار مقرون به صرفه نیست راه حل منطقی استفاده از EtherChannel است تنها موردی که در استفاده از این تکنولوژی باید در نظر گرفت داشتن پورت های آزاد است.ترافیک براساس MAC Address یا IP Address یا Port Address مبدا یا مقصد بین لینک ها تقسیم می شود. و از طریق Config Mode قابل تنظیم است.

Switch(config)#port-channel load-balance {dst-ip|Srt-ip|dst-mac|srt-mac| src-dst-ip| dst-dst-ip}

تنظیمات مربوط به Port Channel را می توان در هر دو اینترفیس منطقی و فیزیکی انجام داد.

برخی دستورالعمل های مربوط به ایجاد EtherChannels

 • حداکثر تعداد پورت هایی که می توان به EtherChannel اضافه کرد 8 تا می باشد. یعنی حداکثر پهنای باندی که ما می توانیم به ان دست پیدا کنیم در Fast Ethernet پهنای باند 800Mbps ، در Gigabit Ethernet پهنای باند 8Gbps و در Ten Gigabit Ethernet پهنای باند 80Gbps خواهد بود.
 • همه پورت ها باید دارای سرعت و Duplex یکسان باشند
 • همه پورت ها انتخابی باید فعال باشند
 • هیچ کدام از پورت های انتخابی نمی توانند در وضعیت SPAN باشند.
 • در صورت استفاده از EtherChannels در لایه سوم ، IP را تنها به پورت منطقی اختصاص دهید نه به پورت های فیزیکی به صورت تک.
 • همه پورت های EtherChannel را در یک VLAN قرار دهید، یا همه را در حالت Trunk قرار دهید. اگر حالت Trunk را انتخاب کردید باید توانایی حمل VLANهای یکسان را داشته باشند و از یک حالت ترانک استفاده شود.
 • تنظیماتی که روی Prot Channel اعمال می کنیم روی تمام پورت ها مربوطه تاثیر می گذارد ولی تنظیماتی که شما به یک اینترفیس فیزیکی اعمال می کنید تنها روی همان اینترفیس تاثیر می گذارد.
 • پروتکل مورد استفاده در دو سمت لینک باید یکی باشد.

نکته : نحوی تقسیم ترافیک بین پورت ها در EtherChannel به تعداد پورت ها بستگی دارد و قابل تغییر نیست برای تقسیم مساوی ترافیک بهتر است تعداد لینک 2 ، 4 یا 8 تا باشد در جدول زیر این مقادیر نشان داده شده است.

وب سایت توسینسو

پروتکل های قابل استفاده برای EtherChannel

PAgP-Port Aggregation Protocol : پروتکل اختصاصی سیسکو است که به صورت دینامیک با سمت مقابل برای ایجاد Channel مذاکره می کند و دارای سه حالت زیر است:

 • On : در این حالت برای ایجاد Channel مذاکره نمی کند و برای ایجاد Channel باید طرف مقابل نیز در حالت on باشد.
 • Auto : مذاکره برای ایجاد Channel را با طرف مقابل شروع نمی کند ولی در صورت دریافت پیام PAgP به ان پاسخ می دهد. در صورتی Channel ایجاد می شود که طرف مقابل در حالت Desirable باشد.
 • Desirable : به صورت فعال شروع به مذاکره با طرف مقابل برای ایجاد Channel می کند و در صورتی که طرف مقابل در حالت Auto یا Desirable باشد Channel تشکیل خواهد شد.

LACP-Link Aggregation Control Protocol : پروتکل استاندارد و عمومی می باشد که مشابه PAgP می باشد و دارای سه حالت زیر است:

 • On : در این حالت برای ایجاد Channel مذاکره نمی کند و برای ایجاد Channel باید طرف مقابل نیز در حالت on باشد.
 • Passive : مذاکره برای ایجاد Channel را با طرف مقابل شروع نمی کند ولی در صورت دریافت پیام PAgP به ان پاسخ می دهد. در صورتی Channel ایجاد می شود که طرف مقابل در حالت Active باشد.
 • Active : به صورت فعال شروع به مذاکره با طرف مقابل برای ایجاد Channel می کند و در صورتی که طرف مقابل در حالت Active یا Passive باشد Channel تشکیل خواهد شد

پیکربندی EtherChannel

به طور ساده اگر بخواهیم نحوی تنظیم EtherChannel را عنوان کنیم به این صورت است که شما باید یک اینترفیس منطقی ایجاد و اینترفیس های فیزیکی مد نظر را به ان اضافه کنید. برای ایجاد Port Channel از دستور زیر استفاده می کنیم:

Switch(config)#interface port-channel 1

برای ایجاد EtherChannel لایه سه از دستور زیر استفاده می کنیم:

Switch(Config-if)#no switchport
Switch(Config-if)#ip address 192.168.1.1 255.255.255.0

برای اضافه کردن پورت های مورد نظر از دستور زیر استفاده می کنیم:

Switch(Config)#interface fast 0/1
Switch(Config-if)#channel-protocol pagp
Switch(Config-if)#channel-group 1 mode auto

جهت دیدن وضعیت EtherChannel از دستورات زیر استفاده کنید.

Switch#show etherchannel
Switch#show etherchannel summary
Switch#show etherchannel load-balance
وب سایت توسینسو

جعفر قنبری شوهانی
جعفر قنبری شوهانی

مهندس و مدرس زیرساخت و امنیت و مدیر ارشد وب سایت توسینسو

جعفر قنبری شوهانی ، مهندس و مدرس شبکه ، آشنایی من با شبکه برمی گرده به سال 1382 که دوره NT و Novel رو گذروندم و الان بیشتر از 10 ساله سابقه اجرایی در سطح Enterprise (بانک ها ، موسسه مالی ، ادارات دولتی ، سرویس پروایدر) را دارم و در حال حاضر به عنوان مهندس شبکه در شرکت توزیع برق مشهد و به عنوان مدیر ارشد و مدرس شبکه در سایت ToSinSo مشغول به کار هستم. در اکثرا حوزه های شبکه کار کردم و تجربه دارم اما تخصص اصلیم رو در حوزه زیرساخت و امنیت اون میدونم

نظرات