محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

CDP چیست؟ معرفی پروتکل Cisco Discovery Protocol به زبان ساده

CDP که مخفف کلمات Cisco Discovery Protocol است به معنای پروتکل شناسایی سیسکو می باشد ، این پروتکل همانطور که از نامش نیز پیداست توسط خود شرکت سیسکو تهیه و تدوین شده است و در لایه دوم از مدل OSI یا Datalink کار می کند. کاربرد اصلی CDP به اشتراک گذاری اطلاعات در خصوص Device های سیسکو ای که بصورت مستقیم به روترهای سیسکو متصل شده اند ، این اطلاعات مواردی از قبیل نوع سیستم عامل یا IOS مورد استفاده و آدرس IP مربوط به دستگاه می باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بصورت پیشفرض پیام هایی که توسط Cisco Discovery Protocol یا CDP از همسایه های روتر یا Neighbor ها دریافت می شود برای سایر دستگاه های موجود در شبکه ارسال نمی شود و این بدین معناست که CDP فقط اطلاعات را به دستگاه های می دهد که بصورت مستقیم یا Directly به روتر متصل شده اند. هدر کدام از دستگاه ها و تجهیزات شرکت سیسکو که از پروتکل CDP پشتیبانی کند می تواند پیام های دریافتی از تجهیزات همسایه خود را در محلی درون دستگاه ذخیره سازی کند ، شما می توانید این پیام ها را در روترهای سیسکو با استفاده از دستور show cdp neighbors مشاهده کنید.

تجهیزات شرکت سیسکو ای که از CDP پشتیبانی می کنند و پیام های CDP را دریافت می کنند پیام های CDP خود را به آدرس Multicast ای به شکل 01:00:0C:CC:CC:CC ارسال می کنند. پیام های CDP هر 60 ثانیه یکبار بر روی Interface های روتری که از قابلیت Subnetwork Access Protocol یا SNAL هدر پشتیبانی می کنند ارسال می شود. توجه کنید که همه interface های لایه دوم توانایی استفاده از SNAP را ندارند. رسانه هایی که از CDP پشتیبانی می کنند معمولا شبکه هایی از نوع Ethernet ، Token Ring ، FDDI ، PPP ، HDLC ، ATM و Frame Relay می باشند. اطلاعاتی که در پیام ها یا Packet های CDP وجود دارد به شکل زیر است :

  • اطلاعات نسخه نرم افزار IOS
  • اسم دستگاه در صورت وجود
  • قابلیت های سخت افزاری دستگاه از قبلی Routing و Switching
  • سازنده دستگاه و سخت افزار
  • آدرس IP دستگاه مورد نظر
  • Interface ای که از آن برای ارسال Cisco Discovery Protocol استفاده می شود

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران و مجموعه توسینسو ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 80 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر و ناظر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات