محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

OSPF Cost چیست و Metric چگونه محاسبه می شود؟ به زبان ساده

Cost در OSPF چیست؟ متریک در OSPF چگونه محاسبه می شود؟ پروتکل مسیریابی Open Shortest Path First یا OSPF از معیاری به نام Cost برای محاسبه Metric و از یک پهنای باند مرجع یا Reference Bandwidth به اندازه 100 مگابیت بر ثانیه برای محاسبه Cost استفاده می کند. هر چقدر مقدار Cost کمتر باشد به معنای سرعت بیشتر لینک ارتباطی است . برای محاسبه Cost پروتکل OSPF از یک فرمول محاسباتی استفاده می کند که در آن Reference Bandwidth یا پهنای باند مرجعه تقسیم بر پهنای باند interface یا Interface Bandwidth می شود و در نهایت نتیجه بدست آمده نمایانگر Cost لینک ارتباطی خواهد بود. برای مثال اگر شما یک لینک اترنت با سرعت 100 Mbps داشته باشید مقدار OSPF Metric شما برابر 100 Mbps / 10 Mbps برابر 10 خواهد شد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

پهنای باند مرجع یا Reference Bandwidth در OSPF بصورت 100 Mbps در نظر گرفته می شود که همانطور که مشاهده کردید مقدار پیشفرض فرمول ما نیز هست ، اما در این فرمول تفاوتی بین Interface هایی که بیشتر از 100 Mbps سرعت دارند و آنهایی که 100 Mbps سرعت دارند وجود ندارد و سرعت های بیش از از 100 Mbps به منزله سرعت 100 Mbps محاسبه خواهند شد. امروزه زیرساخت های شبکه با سرعت های 1 Gbps و 10 Gbps نیز بسیار معمول هستند و استفاده می شوند.

اگر بخواهیم OSPF Cost را با توجه به فرمول بالا برای یک روتر که دارای دو کارت شبکه Fast Ethernet با سرعت 100 Mbps و یک کارت شبکه 1 Gbps محاسبه کنیم در نهایت هر دو به یک جواب خواهند رسید. اگر می خواهید این رفتار پیشفرض را تغییر دهید ، می توانید با استفاده از دستور auto-cost در فرآیند مسیریابی OSPF اینکار را انجام دهید. اگر می خواهید Reference Bandwidth در OSPF را تغییر دهید بایستی مطمئن شوید که اینکار بر روی تمامی روترهایی که در شبکه شما بصورت OSPF پیکربندی شده اند نیز انجام شده باشد. جدول زیر لیست Cost های پیشفرض برای پهنای باند های مختلف را نشان می دهد :

مقادیر پیشفرض Cost در پروتکل مسیریابی OSPF

توسینسو باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات