حسام رسولیان
برنامه نویس موبایل

آموزش ساخت اولین پروژه در React Native به زبان ساده

شرکت ها و سازمان ها همیشه به دنبال کم کردن هزینه های خود هستند و از همین روی این روز ها فریموورک های Cross-platform یا چند سکویی حسابی محبوب شده اند. یکی از این فریموورک ها در حوزه برنامه نویسی موبایل React Native می باشد که در این پست با هم دیگه اولین پروژه Hello World خودمون و در RN میسازیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. IDE
  2. Nodejs
  3. Python
  4. Android Studio
  5. JDK
  6. نصب React Native

IDE

برای کد نوشتن قطعا شما نیاز به یک ادیتور یا IDE دارید و از ادیتور هایی که جاوااسکریپت و پشتیبانی میکنند میتونید برای React استفاده کنید. پیشنهاد انتخاب یکی از بین Atom و VS Code می باشد.

Nodejs

برای کار با React native شما نیاز به موتور Nodejs دارید به همین منظور وارد سایت nodejs میشویم.روی گزینه دانلود کلیک می کنیم تا فایل نصب Nodejs دانلود بشه بعد از اون نصب Nodejs پیچیدگی خاصی ندارد و مثل نصب نرم افزار های معمولی هست.

https://nodejs.org/en/
وب سایت توسینسو

Python

علاوه بر Nodejs شما نیاز دارید که پایتون هم روی سیستم خودتون نصب کنید. حداقل ورژن مورنیاز Python 2 می باشد.

https://www.python.org/

Android Studio

در نسخه های جدید اندروید استودیو SDK Manager با خود اندروید استودیو ترکیب شده و نیازی به نصب جدا نیست برای همین به منظور دسترسی به SDK Manager باید اندروید استودیو هم نصب کنید. فایل نصب اندروید استودیو و از سایت های ایرانی دریافت کنید و مراحل نصب و انجام دهید.

JDK

پیش نیاز بعدی نصب JDK هست به هظین منطور JDK و از یکی از سایت های ایرانی دانلود کنید و نصب کنید چون سایت اوراکل اجازه دسترسی کاربران ایرانی و نمیده.بعد از نصب با جستجوی عبارت system setting وارد قسمت Advanced system setting شوید.

وب سایت توسینسو

در قسمت System Variables روی گزینه new کلیک کنید تا یک کارد برای شما باز شود. همانند تصویر قسمت variable name عبارت JAVA_HOME و بنویسید و در قسمت پایین ادرس jdk.

وب سایت توسینسو

باز به سراغ System Variables میرویم و روی path گزینه edit و میزنیم و ادرس platform-tools و از پوشه sdk اضافه میکنیم تا بتونیم از شبیه ساز استفاده کنیم.

وب سایت توسینسو

نصب React Native

خب رسیدیم به نصب React Native برای این کار cmd و باز میکنیم و وارد مسیری میشیم که میخوایم پروژه و بسازیم.امروز که من این مطلب و مینویسم 14 شهریور 1397 هستیم و نسخه 0.54 از React منتشر شده که به دلیل یک سری باگ و مشکلاتی که داره من از نسخه قدیمی تر استفاده میکنم برای نصب دستور زیر و من در cmd مینویسم.

npm install --save react-native@0.55.4

اگر خواستید همیشه آخرین نسخه و نصب کنید از دستور زیر استفاده کنید.

npm install -g react-native-cli

بعد از نصب نوبت به ساخت پروژه میرسه برای این که بتونیم پروژه React Native ایجاد کنیم در cmd یا ترمینال IDE از دستور init استفاده می کنیم.

react-native init TosinsoReact

عبارت 'TosinsoReact' اسم دلخواهی هست که من برای پروژه استفاده کردم. برای اجرای پروژه نسخه اندرویدی از دستور زیر استفاده میکنیم.برای اجرا نسخه اندرویدی پروژه وارد دایرکتوری پروژه میشیم و در ترمینال دستور react-native run-android را مینویسم و در نهایت اجرای پروژه Hello World

وب سایت توسینسو

حسام رسولیان
حسام رسولیان

برنامه نویس موبایل

کارشناسی فناوری اطلاعات برنامه نویس موبایل با زبان های جاوا, کاتلین, دارت(فلاتر) CCNA,LPIC

نظرات