امیرحسین تنگسیری نژاد
مهندس و مدرس شبکه و امنیت سایبری و مدیر کل جزیره هک و امنیت اطلاعات توسینسو

Adversary Emulation در امنیت سایبری چیست؟ شبیه سازی دشمن

در دنیا امنیت طی هر مدتی که میگذرد اصطلاحات و مفاهیم جدیدی معرفی میشوند که به گوش افراد این حوزه نا آشنا هستند. یکی از این مفاهیم و اصطلاحات جدید ارائه شده Adversary Emulation میباشد. در این مقاله ما قصد داریم به معرفی اصطلاح Adversary Emulation و ابزارهای که در این حوزه فعالیت میکنند بپردازیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اصطلاح Adversary Emulation چیست؟

امروزه تجهیزات، تکنیک ها و تاکتیک های دفاعی، ابزارها و قوانین امنیتی بسیار زیادی وجود دارند که توسط سازمان ها و مهندسین امنیت مورد استفاده قرار میگیرند. همه اینها به مراتب هدفشان جلوگیری از رخ دادن حملات و تهدیدات میباشد، اما سوالی که همیشه مطرح است این است که آیا تکنیک ها و روش های مورد استفاده ما در برابر حملات مورد نظرمان مقاوم هستند و توانایی جلوگیری از آنها را دارند ؟!

پاسخ این سوال را نمی‌توانیم با صبرکردن برای حمله شدن به ما به دست بیاوریم زيرا این احتمال وجود دارد که تکنیک های مورد استفاده ما توانایی جلوگیری از آن حملات را نداشته باشند و آسیب جدی به زیرساخت ما وارد شود. از این جهت امروزه اصطلاح جدیدی بر روی کار آمده است که به عنوان Adversary Emulation شناخته میشود.

این اصطلاح دراصل به روش ها و تکنیک‌ های اشاره دارد که به صورت شبیه سازی شده حملاتی را پیاده سازی میکنند که تکنیک ها و تجهیزات امنیتی سازمان را آزمايش کنند. از طریق این روش ما به شبیه سازی حملات و شبیه سازی رفتارهای مهاجمین‌ میپردازیم و تجهیزات را از لحاظ اینکه چقدر توانایی مقاومت و جلوگیری از تهدیدات دارند مورد بررسی قرار میدهیم.

ابزارهای Adversary Emulation کدامند؟

برای پیاده سازی Adversary Emulation ما نیاز به استفاده از ابزارهای داریم که این فرآيند را برایمان پیاده سازی کند. در این مقاله ما به چندتا از معروف ترین ابزاره های Adversary Emulation میپردازیم.

معرفی ابزار Atomic Red Team

ابزار Atomic Red Team جزوه یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در حوزه Adversary Emulation میباشد که توسط شرکت امنیتی Red Canary به صورت رایگان و Open Source ارایه شده است. ابزار Atomic Red Team در سال 2017 ارائه شده است و تا به الان پیشرفت های بسیاری کرده است. این ابزار یک ابزار برای بررسی عملکرد کنترل های امنیتی و تجهیزات امنیتی در برابر حملات مختلف میباشد. این ابزار به راحتی میتواند با پیاده سازی حملات مختلف برپایه MITRE ATT&CK کنترل های امنیتی را آزمایش کند. ART توانایی اجرا سازی بر روی سیستم های متعددی از جمله MacOS, Linux و Windows را دارد و همچنین دارای یک PowerShell Module به نام Invoke-AtomicRedTeam میباشد که میتواند Adversary Emulation را برایمان خودکار سازی کند. برای دانلود این ابزار بر روی اینجا کلیک‌ کنید.

  معرفی APT Simulator

  دراصل APT Simulator فقط یک Batch Script ویندوزی میباشد که می‌تواند با اجرا شدن بر روی سیستم های ویندوزی به شکل خیلی خوبی سیستم ویندوزی را به یک سیستم در معرض خطر تبدیل کند. این ابزار با شبیه سازی حملات میتواند به شکل خوبی درمعرض خطر بودن سیستم را واقعی جلوه بدهد. برای دانلود این Batch Script بر روی اینجا کلیک کنید.

  معرفی Red Team Automation

  این ابزار یکی از ابزارهای Adversary Emulation بسیار کاربردی برای EDR ها میباشد. RTA توسط Endgame به صورت کاملا رایگان و متن باز ارائه شده است و حاوی حدود پنجاه Script میباشد که توانایی ایجاد مصنوعات مطابق با MITRE ATT&CK را دارند. به گفته توسعه دهندگان این ابزار این تعداد Script ها در آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

  معرفی ATTPwn

  ابزار ATTPwn به مراتب یکی از ابزارهای خوب در حوزه Adversary Emulation میباشد که توانایی شبیه سازی حملات متعدد توصیف شده توسط MITRE ATT&CK را دارد. این ابزار دراصل میتواند کارای و مقاومت سیستم ها و‌ کنترل های امنیتی را بر روی سیستم های مایکروسافتی تست و بررسی کند. ATTPwn از PowerShell و Python برای اینکار استفاده میکند و حملات مختلفی را میتواند برایمان پیاده سازی کند که علاوه بر اینها ما توانایی شخصی سازی حملات و سناریوهای سفارشی شده را هم در این بستر داریم.


  امیرحسین تنگسیری نژاد
  امیرحسین تنگسیری نژاد

  مهندس و مدرس شبکه و امنیت سایبری و مدیر کل جزیره هک و امنیت اطلاعات توسینسو

  متخصص امنیت اطلاعات و کارشناس شکار تهدیدات بانک ملی ایران ، دارای مدارک مختلف از Splunk و AWS و Fortinet و Huawei حوزه اصلی فعالیت بنده در زمینه شبکه مباحث R&S و Service Provider می‌باشد و در زمینه امنیت نیز در موقعیت های مختلفی مانند PenTest و SoC فعالیت داشته و دارم. سابقه همکاری با بعضی سازمان های در قالب پروژه و... را داشته ام الان به عنوان تحلیلگر امنیت سایبری در زیرساخت بانک ملی مشغول به کار هستم. لینکداین: https://www.linkedin.com/in/amirhoseintangsirinezhad/

  نظرات